From fasil to chorus: Choir as a standardizing tool in Classical Turkish music
Fasıl heyetinden koroya: Klasik Türk müziğinde standartlaştırıcı bir araç olarak koro
  1. Tez No: 590370
  2. Yazar: RÜMEYSA ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK GÜRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tezde, standardizasyonun Türk müziğinin eğitim, aktarım, performans ve üretim mekanizmaları, yani geleneksel Türk müziğinin bel kemiğini oluşturan meşk sistemi üzerindeki etkisi tartışılırken, genelde modern yaşamın standartlaştırıcı etkileri, hususen de yazılı kültür ve Cumhuriyet dönemi düzenlemeleri göz önünde bulundurulacaktır. Müzik kültüründeki önemli dönüşümlerin yalnızca yeni ulus devletin ideolojik müdahaleleri ve düzenlemelerinin bir sonucu olmayıp aynı zamanda modernleşme/batılılaşma deneyimlerinden de kaynaklanmış olduğu tespiti, tezin temel argümanlarından biridir. Bu noktadan hareketle, ilk önce modernitenin standartlaştırıcı özelliklerinin, yani“tektiplik”,“tarafsızlık”ve“öngörülebilirlik”arayışının özellikle nota yayınları, basılı eğitim materyalleri, kurumsal eğitim, büyük gruplardan oluşan korolar aracılığıyla, konser salonlarındaki performanslar, vb. açısından müzikal alana nasıl yansıdığını ortaya koymaya ve ikinci olarak ise, yeni kurulan ulus devletin ulusal kültür kurma arayışlarının müzik kültürünü nasıl etkilediğini göstermeye çalıştım. Standartlaşmanın etkilerini ve sonuçlarını tespit edebilmek için, performans, üretim ve repertuar kompozisyonu gibi çeşitli alanların aynı bağlamda analiz edilmesine imkan verdiği için, söz konusu dönüşümleri“fasıl heyeti'den koroya”izleğinde inceledim.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the impact of standardization on the education, transmission, performance and production mechanisms of Turkish music, i.e. meşk system, which comprises the backbone of the traditional Turkish music, will be discussed with an emphasis on the standardizing effects of modern life in general, written culture in particular and the regulations of the Republican period. One of the main arguments of the thesis is the fact that the preliminary transformations in music culture were not only due to the new nation state's ideological interventions and regulations but also due to the modernization/westernization experience in its natural process. From this point of view, I have tried to put forth, first of all, how the standardizing features of modernity, i.e. the search for“uniformity”,“objectivity”and“predictability”had been reflected to musical area especially in terms of notation, institutional education, published education materials, performance in concert halls through choruses consisted of larger groups, etc.; and secondly how the newly established nation state's goals of uniformity and search for establishing a national culture had an influence on musical culture. In order to be able to grasp and catch the influences and results of standardization, the theme“from fasıl heyeti to chorus”is chosen because of the fact that it enables analyzing various fields such as performance, production and repertoire composition within the same context.