Gemi satış sözleşmesi
The ship sales contract
- Tez No: 590369
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELVİN KERİME SİLAHTAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışma kapsamında ilk olarak okuyucuya genel bir bilgi sunmak için gemiye ve gemi siciline ilişkin genel hususlar anlatılmıştır. Çalışmanın asıl amacı ise gemi satış sözleşmesine ilişkin teori ve uygulamaya ilişkin bilgi vermektir. Bu bağlamda gemi satış sözleşmesinin tanımı, unsurları, hukuki niteliği, tarafların borçları ve bu hukuki işlemden kaynaklı ortaya çıkabilecek uyuşmazlıklar ve bu uyuşmazlıklara ilişkin çözüm önerilerini içermektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the general issues related to the ship and the ship registry are explained to provide a general information to the reader. The main purpose of this study is to give information about theory and practice of ship sales contract. In this context, the definition of the ship sales contract, its elements, its legal nature, the debts of the parties and the disputes that may arise due to this legal transaction and the solutions to these disputes.