Borçka yöresinde arıcılık faaliyetleri, bal ormanı potansiyelinin belirlenmesi ve orman kaynaklarının planlanmasına etkileri
Beekeeping activities in Borçka district,determination of honey forest's potential and their effects on planning of forest sources
- Tez No: 590413
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI AHMET YOLASIĞMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Türkiye'de ormanlar orman amenajman planlarına göre ekosistem tabanlı fonksiyonel (çok amaçlı) planlama yaklaşımına göre işletilmektedir. Ormanların topluma sunmuş oldukları mal, hizmet ve değerler belirlenmekte, işletme amaçları ve koruma hedefleri doğrultusunda işletme sınıflarına ayrılarak ormanlardan yararlanılmaktadır. Ormanlardan hem ekonomik hem ekolojik hem de sosyal anlamda yararlar sağlayan bal ormanı işletme sınıfı bu yüksek lisans tez çalışmasının ana konusunu oluşturmaktadır. Çalışma alanı olarak seçilen Artvin Orman Bölge Müdürlüğü Borçka Orman İşletme Müdürlüğü Balcı Orman İşletme Şefliği bal ormanı potansiyelinin belirlenmesi ana amaç olarak belirlenmiştir. Yörede yaşayan halkın arıcılık faaliyetleri, sosyal ve kültürel yaşamı, arıcılık ve ormancılıkla olan ilişkileri ve bu anlamdaki toplumsal yaşam biçiminin ortaya konulması diğer bir amaçtır. Son olarak yöre halkının da istek ve talepleri doğrultusunda bal ormanı tesis edilebilecek alanların tespiti hedeflenmiştir. Amaçlar doğrultusunda; arıların uçuş mesafesi, yörede yapılan anket çalışması sonuçları, plan ünitesinin orman yapısına göre, orman alanları bal ormanı kapasitesi açısından beş kategoriye ayrılmış ve haritası üretilmiştir. Yöredeki halkın sosyal yaşamı ve arıcılık faaliyetlerini ortaya koymak için anket hazırlanmıştır. 54 kişiyle yüz yüze yapılan anket sonuçları ile yöredeki arıcılık faaliyetleri, bu konudaki sorunları, halkın ormancılığa ve bal ormanlarına bakış açısı değerlendirilmiştir. Son olarak, bal ormanı tesisi için uygun olan dört farklı alan belirlenerek haritası üretilmiştir. Benzer çalışmaların daha büyük ölçekte, muldisipliner, kamu ve STK katımı ile ele alınarak yapılması daha doğru ve etkin çözümleri de beraberinde getirecektir.
Özet (Çeviri)
Forests in Turkey, according to the forest amenajman plans is operated by the functional ecosystem-based (multi-purpose) planning approach. The goods, services and worths presented by the forests are determined and by dividing the management classes in direction of the business objectives and protection targets is taken advantage of forests. Honey forest management class, which provides economic, ecological and social benefits from forests, is the main subject of thesis study of this master degree . The main purpose of this study is to determine the honey forest potential of Artvin Regional Directorate of Forestry Borçka Forest Management Directorate Balcı Forest Sub-District Directorate. Beekeeping activities of the people living in the district,their social and cultural lives, relations with beekeeping and forestry and in this sense revealing societal life style is the other aim. In conclusion, it is aimed to determine the areas where honey forest can be established in line with the demands of the local people. In the direction of aims, The flight distance of bees, the results of the survey conducted in the district, the forest areas of the plan units according to forest construction are divided into five categories in terms of honey forest capacity and its map is generated. A survey was prepared to reveal the social life and beekeeping activities of the local people. The results of the face-to-face surveys with 54 people were evaluated with the area of beekeeping activities, problems in this area and the public's point view of forestry and honey forests. Finally, four different areas which are suitable for honey forest institution were identified and mapped. Honey production is an important side income for the people living in the region. Conducting similar studies on a larger scale with multidisciplinary, public and NGO participation will bring about more accurate and effective solutions.