Kent belleğinde İzmir Devlet Tiyatrosu
İzmir State Theater in urban memory
- Tez No: 590412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BELKIS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Performing and Visual Arts, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu çalışma 2000-2019 yılları arasında İzmir Devlet Tiyatrosu'nu kent belleği bağlamında incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışmada literatür araştırması, doküman inceleme ve sözlü tarih yöntemiyle belge ve bilgi toplanmıştır. Kent belleği, mekânsal düzlemde varlığını koruyan ve sosyolojik bir olgu olarak gözlemlenebilen kolektif bellek yapısıdır. Kurum kimliği kavramı ise toplumun önemli bir parçası olan kurumların nasıl bir kültüre ve imaja sahip olduğu, kendisini nasıl ifade ettiği ve içinde bulunduğu toplum tarafından nasıl tanımlandığını kapsayan bir kavramdır. Bu iki kavram ekseninde İzmir Devlet Tiyatrosu'nun, kentin ve kentteki tiyatro yaşamının önemli bir parçası olduğu görülmektedir. Kurumsal açıdan İzmir Devlet Tiyatrosu'nun 2000-2019 yılları arasındaki dönemi incelendiğinde ise bir bölge tiyatrosu olan kurumda müdürlük görevine atanan kişilerin kurumun kentle olan ilişkisinde belirleyici bir faktör olduğu görülmektedir. Aynı zamanda kurumun kentle kurduğu bağ açısından önemli bir yere sahip olan Konak Sahnesi'nin büyük restorasyon çalışması bu dönemde en çok dikkat çeken konu olarak belirtilmelidir. Karşıyaka Sahnesi'nin yıkım ve yeniden yapılanma süreçleri bu dönemin kent ve kurum belleğinde öne çıkan önemli bir diğer konudur. Sonuç olarak İzmir Devlet Tiyatrosu, Türkiye'nin üçüncü büyük kenti olan İzmir'de, 1957 yılından günümüze düzenli olarak temsiller veren önemli bir sanat kurumudur. Bu çalışma sonucunda kent ve kurum kimliğinin birbirini güçlü biçimde etkilediği, özellikle kurumların var oldukları kentlere göre bir kimlik inşa ettiği bu çalışmanın en somut göstergesidir.
Özet (Çeviri)
This thesis targets a research on The State Theater of Izmir between the years 2000-2019 within the context of urban memory. In the thesis, the documents and the information are gathered via the methods of document analysis and oral history. Urban memory is a structure of collective memory that exists on a spatial platform and that can be observed as a sociological case. Corporate identity, as a concept, covers what kind of culture and image the institutions that are an integral part of society have, how they express themselves and how they are defined by the society they are involved within. Around these two concepts, it could be seen that The State Theater of Izmir is a profound constituent of the city and its theater culture. From an institutional perspective, when the 2000-2019 period of Izmir State Theater is studied, it could be understood that the directors of the institution, which is a regional theater, constitute a determinant factor for the relation between the city and the institution. In the thesis, the large-scale restoration of the Konak Stage which is of high impoetance in terms of the connection between the institution and the city should be specified as the most remarkable fact of all. The destruction and re-construction process of the Karsiyaka Stage is another profound matter of fact in that period`s urban and instituonal memory. Consequently, The State Theater of Izmir is a significant art institution which has been operating on a regular basis since 1957 in Izmir, the third largest city of Turkey. This research emphatically indicates that the city and institutional identity are in a constant interaction with each other and specifically the institutions build an identity pursuant to the urban conditions in which they are involved.