Travayda uygulanan sakral masajın doğum ağrısı, kaygı düzeyi ve doğum sürecine etkisi
The effect of sacral massage applied in labor on birth pain anxiety level and birth process
  1. Tez No: 590425
  2. Yazar: MELTEM ERSÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, sakral masajın kadınların kaygı düzeyi, doğum ağrısı ve doğum sürecine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma 01 Mart-30 Mayıs 2017 tarihleri arasında randomize kontrollü olarak deneysel tipte yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Doğumhanesinde doğum yapmak üzere kabul edilen tüm gebeler, örneklemi ise 75 gebe oluşturmuştur. Etik kurul onayı, hastaneden izin ve katılımcılardan bilgilendirilmiş onam alınmıştır. Araştırmanın verileri kişisel bilgi formu, doğum sürecine ilişkin değerlendirme formu, doğum sonucuna ilişkin değerlendirme formu, ağrı değerlendirme ölçeği, sürekli ve durumluk kaygı ölçeği ile toplanmıştır. Veriler, IBM SPSS Statistics 22 programında analiz edilmiştir. Kritik anlamlılık değeri p0,05). Kadınların %96.0'ının doğum yapma düşüncesinden korktukları ve %47,9'unun en çok doğum ağrısından korktukları bulunmuştur. Çalışmamızda sakral masaj ve adaçayı yağı ile sakral masaj grupları arasında kaygı düzeyi, doğum ağrısı bakımından anlamı farklılık bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of sacral massage on anxiety level, birth pain and birth process of women. The study was conducted between March and May 2017 in a randomized controlled experimental type. The population of the study consisted of all pregnant women accepted to give birth in Balcalı Hospital of Çukurova University Faculty of Medicine and the sample consisted of 75 pregnant women. Ethics committee approval, hospital consent and informed consent were obtained from the participants. The data of the study were collected by informed consent form, assessment form related to the birth process, assessment form regarding the outcome of the birth, pain assessment scale, continuous and state anxiety scale. Data were analyzed in IBM SPSS Statistics 22 program. Critical significance value was taken as p 0.05). It was found that 96.0% of the women were afraid of giving birth and 47.9% of them were most afraid of birth pain. In our study, no significant difference was found between sacral massage with sage oil and sacral massage groups in terms of anxiety level and birth pain.