Yenilenebilir enerji - ekonomik büyüme ilişkisi: Türkiye örneği
Renewable energy - economic growth relationship: In Turkey
  1. Tez No: 590592
  2. Yazar: SİBEL KESKİNKILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İCLAL ÇÖĞÜRCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Maddede ısı ve ışık şeklinde ortaya çıkan ve doğrudan görme imkânı bulamadığımız zaman neredeyse varlığını hayatımızın tüm alanlarında hissetmekte olduğumuz enerji,21. Yüzyılın önde gelen kavramlarından biridir. Ancak dünya nüfusunun artması ve paralelinde teknolojik gelişmelerin getirdiği enerji talebinin yükselişte olmasına karşılık, yenilenemeyen enerji kaynakları rezervinin hızla tükenmesi ve ekosisteme verdiği geri dönülemez tahribatlar sıkça gündeme gelmektedir. Bu nedenle çevre dostu, yenilenebilir enerji kaynaklarının ekonomik, siyasal ve sosyolojik anlamda her geçen gün önemi artmaktadır. Bu çalışmada yenilenebilir enerji üretiminin Türkiye ekonomisine etkisi GSYİH (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) değerleri üzerinden ekonometrik analiz yapılarak incelenmeye çalışılmıştır. Türkiye'de 1960-2017 Dönemi için yenilenebilir enerji üretimi ve ekonomik büyüme değişkenleri üzerinde Dickey-Fuller (ADF) Testi ve Phillips-Perron (PP) ADF birim kök testleri uygulanarak durağan seriler elde edilmiştir. Daha sonra nedensellik ilişkisi sınaması için Johansen Eşbütünleşme testi uygulanmış ve uzun dönemli ilişki bulunmuştur. İlişkinin yönü ve tahmin katsayılarını bulmak amacıyla FMOLS ve DOLS yöntemleri kullanılmış ve yenilenebilir enerji üretiminin ekonomik büyümeyi pozitif yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The energy that emerges in the form of heat and light in matter and which we cannot see directly, but which we almost feel in all areas of our lives, is one of the leading concepts of the 21st century.However, despite the increase in the world population and the increase in energy demand brought by technological developments in parallel, the rapid depletion of non-renewable energy resources and irreversible damages to the ecosystem are frequently brought to the agenda. Therefore, the importance of environmentally friendly, renewable energy sources in economic, political and sociological terms is increasing day by day. In this study, the effect of renewable energy production to Turkey's economy GDP (Gross Domestic Product) was to be examined econometric analysis carried out four value. Turkey in 1960-2017 on renewable energy production and growth variables for the period Dickey-Fuller (ADF) test and Phillips-Perron (PP) stable series ADF unit root tests applied were obtained. Then, Johansen Cointegration test was applied for causality test and long term relationship was found. FMOLS and DOLS methods were used to find the direction and estimation coefficients of the relationship and it was concluded that renewable energy production positively affected economic growth.