Klasik ve çağdaş dönemde Aksâmu'l-Kur'an: Ibnü'l-Kayyim ve Ferâhî mukayesesi
Aqsamu'l-Qur'an in the classical and modern age: The comparison of Ibn Kayyim and Ferâhî
- Tez No: 590632
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada İbnü'l-Kayyim el-Cevziyye'nin et-Tibyân fî Aksâmi'l-Kur'ân ile Abdülhamîd Hamîdüddin el-Ferâhî'nin İm'ân fî Aksâmi'l-Kur'ân isimli eserleri, Aksâmu'l Kur'ân bağlamında tetkik edilmiştir. Tezde ilk olarak literatürdeki mevcut kasem tanımları etimolojik ve terminolojik olarak ilgili kitaplar çerçevesinde ele alınmış ve Aksâmuʼl-Kurʼân ile bilgiler aktarılmıştır. Bu iki kitabın müelliflerinin hayatları ve eserlerinden kısa bir şekilde bahsedilmiştir. Bu bilgilerin akabinde İbnü'l-Kayyim'in et-Tibyân ile Ferâhî'nin İm'ân isimli eserleri yapı ve muhteva bakımından tanıtılmıştır. Bu çerçevede söz konusu müelliflerin Aksâmu'l-Kur'ân'a ve diğer bahislere dair görüşleri müstakil olarak incelenmiştir. Ayrıca müelliflerin yaşadıkları dönemlerin, sahip oldukları görüşlere yansıması değerlendirilmiştir. Sonuç olarak bu iki eser dönemler, muhteva, üslup ve yapı açısından mukayese edilmiştir. Konumuz gereği, Aksâmu'l-Kur'ân ile ilgili kaleme alınmış bu iki eserde kasemlerin kullanım şekli ile mahiyet özellikleri belirtilmiştir. İm'ân'ın tefsir usûlu metodu ile ele alındığı ve daha sistematik formatta yazıldığı tespit edilmiştir. et-Tibyân'ın ise tefsir usulü eserinden ziyade dirayet metodu ile kaleme alınmış bir eser olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca et-Tibyân'da Aksâmu'l-Kur'ân ile ilgili bilgilerin, sûrelerin içerisinde farklı bölümlerde yer aldığı tespit edilmiştir. Buna ilave olarak, çalışmada yapılan mukayese neticesinde, bir eserin muhtevasının şekillenmesinde kaleme alındığı dönem ve şartların önemli ölçüde etkili olduğu düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, Ibn Qayyim al-Jawziyye's work titled et-Tibyân fî Aqsâm al-Qur'ân and Ferâhî's work İm'ân fî Aksâmi'l-Kur'ân was examined in the context of Aqsâm al-Qur'an. In the thesis, firstly, the definitions of oaths in the literature are discussed in terms of etymology and terminology within the framework of related books. In addition, the information about Aqsâm el-Qur'ân was given. Following this information, Ibn Qayyim's work titled et-Tibyan and Ferâhî's İm'ân were introduced in terms of structure and content. In this context, the opinions of the authors in question regarding aqsâmu'l-Qur'an and other subjects were examined independently. In addition, the reflections of the authors' periods on their views were evaluated. As a result, these two works were compared in terms of period, content, style and structure. Regarding our subject, these two works which written about aqsâmu'l-Qur'an are mentioned in terms of usage and essential characteristics of oaths. It was found that İm'ân was written by the method of tafsir and in a more systematic format. It is concluded that et-Tibyan is a work written with the method of diraya rather than the work of tafsir. In addition, the information about aqsâmu'l-Qur'an in et-Tibyan was found in different sections within the suras. As a result of the comparison made in the study, it was seen that the period and conditions in which a work was written had a significant effect on the content of this work.