Kur'ân tilâvetindeki telaffuz hatalarına klasik ve çağdaş yaklaşım (İbnü'l-Bennâ ve Adil İbrahim Ebû Şa'r örneği)
Classical and modern approach to pronunciation errors in Quran recitation / Qur'anic (The case of Ibn al-Bennā and ʿĀdil Ibrāhim Abu Shʿar )
  1. Tez No: 953426
  2. Yazar: ELİF AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRULLAH TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kur’ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat İlmi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
On dört asırdır süregelen Kur'an eğitiminde her dönemde çeşitli telaffuz hataları ile karşılaşılmıştır. Klasik ve çağdaş dönemde İslam alimleri bu meseleye değinmişler ve bu alanda önemli eserler meydana getirmişlerdir. İbnü'l-Bennâ (ö. 471)'ya ait olan ''Beyanü'l-Uyûb Elleti Yecibu En Yetecennebuha'l-Kurrâ'' adlı eser bu konuda yazılmış önemli eserlerden bir tanesidir. Bu meseleye değinen çağdaş çalışmalar da mevcuttur. Âdil İbrahim Ebû Şa'r'ın ''el-Mustalahâtü's-Savtiyye'' adlı eseri buna örnek olarak verilebilir. Söz konusu eserin önemli bir kısmı ''el-Uyûbi's-Savtiyyeti ve'n- Nutkiyyeti ve'l-İhtirâzâtü Anhâ'' başlığı altında telaffuz hataları ve bunların çözümüne dair tavsiyeleri içermektedir. Yazacağımız tezde bu iki önemli eser karşılaştırılacak olup klasik ve çağdaş dönemde telaffuz hatalarına yaklaşım tarzındaki farklılıklar ele alınacaktır. Geçmişten günümüze devamlı bir surette Kur'an okuyuşunda çeşitli hataların meydana gelmesi bu konunun ehemmiyetini gözler önüne sermekte ve bu alanda yapılacak çalışmalara ihtiyaç olduğunu net bir şekilde göstermektedir. Çalışma bir giriş ve üç ana bölümden oluşacak olup birinci bölümde İbnü'l-Bennâ'nın eseri incelenecektir. İkinci bölümde ise Âdil İbrahim Ebû Şa'r'ın eseri tanıtılıp konumuzla ilgili olan kısım incelenecektir. Üçüncü bölümde ise belli başlıklar altında iki alimin meseleye yaklaşımı mukayese edilecektir. Sonuç kısmında ise çalışmada elde edilen bulgular özetlenecektir. Bu çalışmanın Kur'an okuyuşunda yapılan hataların düzeltilmesi ve daha güzel bir okuyuşun ortaya çıkması için öğretmenlere ve öğrencilere bir rehber niteliğinde olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In the fourteen centuries of Qur'anic education, various pronunciation errors have been encountered in every period. Islamic scholars in the classical and contemporary periods have addressed this issue and produced important works in this field. Ibn al-Bannā (d. 471)'s“Bayan al-Uyūb Elleti Yajibu En Yetajannabuha al-Kurrā”is one of the important works written on this subject. There are also contemporary works that address this issue. Ādil Ibrahim Abū Sha'r's ''al-Mustalahāt al-Sawtiyya'' is an example of this. An important part of this work is titled ''al-Uyūbi's-Savtiyyati wa'n- Nutkiyyati wa'l-Ihtirāzāt al-Anhā'' and includes pronunciation errors and recommendations for their solution. In this thesis, these two important works will be compared and the differences in the approach to pronunciation errors in the classical and contemporary periods will be discussed. The continuous occurrence of various errors in Qur'anic recitation from past to present reveals the importance of this issue and clearly shows the need for studies in this field. The study will consist of an introduction and three main chapters, and in the first chapter Ibn al-Banna's work will be analyzed. In the second part, the work of Ādil Ibrahim Abū Sha'r will be introduced and the relevant part will be analyzed. In the third part, the approach of the two scholars to the issue will be compared under certain headings. In the conclusion, the findings of the study will be summarized. It is expected that this study will serve as a guide for teachers and students in order to correct the mistakes made in Qur'anic recitation and to create a more beautiful recitation.