Tek satıcılık sözleşmesinde tek satıcının tekel hakkının rekabet hukuku boyutuyla değerlendirilmesi
Evaluating of exclusivity of the exclusive distrubutor in terms of competition law in exclusive distrubutorship contract
- Tez No: 590636
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE HAVUTCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tek satıcılık sözleşmesi kanunda düzenlenmemiştir. Bu sözleşme ile yapımcı, ürünlerinin tamamını veya bir kısmını belirli bir coğrafi bölgede inhisari olarak satmak üzere sadece tek satıcıya gönderme yükümlülüğünü, buna karşılık tek satıcı da sözleşme konusu malları kendi adına ve kendi hesabına satarak bu malların sürümünü arttırmak için faaliyette bulunmak yükümlülüğünü üstlenir. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Tezin ilk bölümünde öncelikle rekabet hukukunda yer alan dağıtım sözleşmeleri, dikey anlaşmalar ve sürüm sözleşmeleri kavramlarının ne olduğu açıklanmıştır. Daha sonra dağıtım sözleşmesinin bir türü olan tek satıcılık sözleşmesinin tanımı, unsurları ve hukuki niteliği incelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde tek satıcılık sözleşmesinin en önemli özelliği olan tekel hakkı açıklanmıştır. Daha sonra ise tek satıcının tekel hakkının kapsamının ne olduğu, tekel hakkının hangi bakımlardan sınırlandırılması gerektiği ve tekel hakkının türleri incelenmiştir. Tezin son bölümünde ise rekabet hukuku hakkında genel bilgi verildikten sonra tek satıcılık sözleşmesinin rekabet kurallarını ihlal eden özellikleri belirtilmiştir. Son olarak tek satıcılık sözleşmesi muafiyet kuralları çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The exclusive distributorship agreement isn't regulated by law. By this contract, producer assumes the obligation of sending whole or a part of products to an exclusive distributor on condition that selling in a certain geographical region as monopolistic. In return, exclusive distributor assumes the obligation to be engaged in an activity in order to increase sale of contract products by selling on her/his behalf and for own account. This study consists of three parts. In the first part of thesis, at first, the concepts of distribution contracts that take part in the competition law, vertical agreements and marketing agreements are explained. After that, the definition, elements and legal nature of the exclusive distributorship agreement which is a type of distribution contract are examined. In the second part of the thesis, the exclusivity which is the most important feature of the exclusive distributorship agreement is explained. After that, the scope of the exclusivity of the exclusive distributor, in what aspects the exclusivity should be limited and the types of the exclusivity are examined. In the last part of the thesis, after giving a general information about the competition law, the features of the exclusive distributionship agreement that violate the competition rules are mentioned. Finally, the exclusive distributorship agreement is evaluated within the framework of exemption rules.