Turistik tüketicilerin sosyal medya algısı üzerine bir araştırma
Social media perception of touristic consumers
  1. Tez No: 590635
  2. Yazar: RECEP BAHADIR KAYAPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU KILIÇLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada turistik tüketicilerin sosyal medya algısının ölçülmesi amacıyla Ankara'da bulunan 4 ve 5 yıldızlı otellerde konaklayan 414 kişiden elde edilen veriler analiz edilmiştir. Elde edilen bulgularda katımcıların ziyaret sıklığı ve kullanım süresine bakılmış olup yoğunluğun günde 3-5 kez kullanma ve 1-2 saat kullanım süresinde olduğu gözlemlenmiştir. Katılımcıların en çok üye oldukları platform %81.2 ile Instagram olmuştur. Sonuç olarak turizm sektöründe faaliyet gösteren otel işletmelerinin sosyal medya araçlarını kullanarak tüketicilerin tercihlerini belirleyeceği düşüncesi bu çalışmada elde edilen bulgular sonucunda teyit edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, to measure tourist consumers' social media perception, data were collected from 414 tourists that stayed in hotels having five or four stars in Ankara. Thanks to findings frequency of visitors and period of use were examined and 3-5 use also 1-2 hours period of use were analyzed. Participants most used Instagram at a rate of 81.2%. As a result, study supports that hotels that are in tourism sector might determine the choices of tourists through social media.