Türk uzun ve kısa mesafe koşucularında Angiotensin geni(rs699) polimorfizminin(M235T) ağız ve diş sağlığı üzerine etkisi
The effect of Angiotensin gen (rs699) polymorphism (M235T) on oral and dental health in turkish long and short distance costs.
- Tez No: 590896
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORKUT ULUCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Tezimizde kısa ve uzun mesafe koşucularda AGT(Angiotensinojen) geninin M235T polimorfizminin ağız ve diş sağlığı üzerine olan etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 13-15 yaş arası 24 atlet katıldı. DNA izolasyonun ardından gerçek zamanlı PCR metodu ile genotiplendirme gerçekleştirildi. Ağız sağlığının tespiti için ise DMFT indeks ölçeği kullanıldı. Bulgular: AGT geni rs699 polimorfizmi için CC, CT, TT genotip ve yüzde dağılımları tespit edilmiştir. Ve sırasıyla 8(%33,33), 10(%41,66), 6(%25) şeklinde analiz edilmiştir. Allellik dağılımları incelenmiş C alleli çalışma grubunda 26 (%54,16), T aleli 22 (%45,83) olarak bulunmuştur. Sonuçlar: Sprinterlik özelliği taşıyan sporcularda C allelinin oransal olarak daha fazla görüldüğü gözlenmiştir. CC genotipli bireylerde DMFT indeksi 0-1 arası 2, 2-4 arası 3, 5-10 arası 2, >10 ise 1 bireye rastlanmıştır.C alleli taşıyan bireylerde tükrük salgısının azalmasıyla beraber çürük miktarında yükseklik bekliyorduk. DMFT indeksine göre incelendiğinde CC alleli taşıyan 5 sporcu arasında çok kötü olarak değerlendirilen >10 skalasında bir birey tespit edildi. . CT genotipli bireylerde ise sırasıyla 0-1 arası 4, 2-4 arası 3, 5-10 arası 2, >10 ise 1 şeklinde bulunmuştur. TT genotipli bireylerde 0-1 arası 1, 2-4 arası 2, 5-10 arası 3 bulunmuşken, 10 ve üzeri bireye rastlanmamıştır. T alleli taşıyan ve uzun mesafe (dayanıklılık) özelliğine yatkın bireylerde ise tükrük salgısının fazla olmasından dolayı çürük miktarını daha düşük bekliyorduk. DMFT indeksi değerlerine bakıldığında T allelli bireylerde çürük bakımından çok kötü olarak değerlendirilen >10 skalasında bir bireye rastlanmaması çürük beklentimizin düşük olma durumunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: In our study, we aimed to investigate the effect of M235T polymorphism on oral and dental health of AGT (Angiotensin) gene in short and long distance runners. Materials and Methods: 24 athletes aged between 13 and 15 participated in our work. Following DNA isolation, genotyping was performed by real-time PCR method. DMFT index scale was used to determine the oral health. Results: CC, CT, TT genotype and percentage distributions were determined for AGT gene rs699 polymorphism. And 8 (33,33%), 10 (41,66%), 6 (25%), respectively. Allelic distributions were examined in 26 (54,16%) C group and 22 (45,83%) T allele in study group. Conclusions: It was observed that the C allele was proportionally more common among sprinter athletes. In the DM genotype of the individuals with CC genotype, between 0-1, 2, 2-4, 3, 5-10, and> 10 individuals were found. According to the DMFT index, an individual with a score of> 10 was found to be very poor among the 5 athletes carrying the CC allele. . In individuals with CT genotype, it was found as 4 in 0-1, 3 in 2-4, 2 in 5-10, and 1 in> 10 respectively. In individuals with TT genotype, 1 to 0, 2 to 2-4, 3 to 5-10 were found, and 10 or more individuals were not found. In individuals with T allele and prone to long-distance (durability) characteristics, we expected lower amount of caries due to the high salivary secretion. When the DMFT index values were evaluated, the absence of an individual with a scale> 10, which is considered to be very poor in terms of caries, supports our low caries expectancy.