Tüketiciden - tüketiciye (c2c) e–ticarette ikinci el ürün satın alma davranışı etkileyen faktörlerin analizi
The analysis of factors that affect the consumer's buying behavior of secondhand products in consumer to consumer (c2c) e-commerce
  1. Tez No: 590895
  2. Yazar: ISSA SSENGENDO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ARACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde, yeni üretilen ürün pazarlarına paralel olarak ikinci el ürün pazar oluştuğu görülmektedir. Bu pazarda, kullanılmış giysiler, ev eşyaları, kitaplar, elektronikler, antikalar ve benzer ürünler satılmaktadır. Bunun yanında bu pazarda, bir tüketicinin ihtiyaçları başka bir tüketici tarafından karşılanmaktadır. Ek olarak, dünyada ve Türkiye'de dâhil olmak üzere, ikinci el alışveriş eğiliminde bir artış olduğu görülmektedir. Bu artış, bilgi – iletişim teknolojilerinde ve internette gerçekleşen teknolojik gelişmelerden kaynaklıdır. Ayrıca, artık, ikinci el ürün alışverişi tüketiciden tüketiciye (C2C) e-ticaret kanalı, web siteleri ve sosyal medya gibi platformları aracılığıyla gerçekleşmektedir. Bu bağlamda önem kazanan konulardan biri, tüketiciden tüketiye e - ticarette tüketicilerin ikinci el satın alma davranışı olmuştur. Bu çalışma ile Türkiye'de tüketiciden - tüketiciye (C2C) e-ticarette ikinci el ürün satın alma davranışı etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada, araştırmanın amacı doğrultusunda nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama yöntemi olarak anket tekniği uygulanmıştır. Anket çalışması Türkiye'de interent üzerinde alışveriş yapan 428 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Toplanılan veriler SPSS istatistik paket programı ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda elde edilen bulgular ve araştırma sorusu ile ilgili hipotezleri test etmek için Lojistik regresyon analizi yapılmıştır. Bu analizlerin sonucunda; Lojistik regresyon modelinin anlamlı olduğu gözlemlenmiştir. Türkiye'de tüketiciden tüketiciye (C2C) e-ticarette ikinci el ürün satın alma davranışı etkileyen en önemli faktörlerin eğitim durumu, adil fiyat arayışı, bir ürün veya mamül keşfetme / arama (Treasure hunting) ve yaşam tarzı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, it is seen that second hand product market is formed in parallel to newly produced product markets. In this market, used clothing, household goods, books, electronics, antiques and similar products are sold. Furthermore, in this market, the needs of one consumer are met by another consumer. In adittion, in the world and including Turkey, it is observed that there is an increase in second-hand shopping trend. This increase is due to technological developments in information / communication technologies and in the internet. Furthermore, now, second-hand product shopping takes place through consumer-to-consumer (C2C) e-commerce channels, websites and social media. In this context, one of the most important issues is consumer buying behavior of secondhand products in consumer - to - consumer e - commerce. In this study, the aim is to analyse the factors that affect the consumer's buying behavior of secondhand products in consumer to consumer (c2c) e-commerce in Turkey. In the study, in line with the research objectives, quantitative research method was used and questionnaire technique was applied as data collection method. The survey was conducted with 428 participants in Turkey who were considered to be internet shoppers. Further more, the collected data were evaluated with IBM (SPSS) statistical package program. Logistic regression analysis was performed to test the hypotheses related to the research question and the research findings. As a result of these analyzes; Its was found that Logistic regression model was significant. But even though it was significant, it was found that only education status, finding fair prices, treasure hunting and lifestyle as the factors that affect the consumer buying behaviour of secondhand products in consumer to consumer (C2C) e-commerce in Turkey.