Türk şaraplarında antioksidan aktivitenin incelenmesi
  1. Tez No: 59091
  2. Yazar: FÜSUN ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL KEYER UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Yapılan çeşitli çalışmalar yüksek oranda yağlı besinlerle beslenen toplumlarda şarabın, koroner kalp hastalıklardan ölüm oranını düşürdüğünü göstermektedir. Doymuş yağlardan zengin gıdalarla beslenen bir toplum olan Fransız halkında koroner kalp hastalıklarından ölüm insidensi diğer toplumlara kıyasla daha düşüktür. Bu durumun Fransız halkının şarabı fazla tüketmesiyle ilişkili olduğu düşünülmekte ve Fransız paradoksu olarak tanımlanmaktadır. Bu bilgilerin ışığında, çalışmamızda ülkemizde üretilen çeşitli kırmızı ve beyaz şarapların AOA'leri ve total fenol içerikleri ölçüldü. Kırmızı şarapların AOA'lerinin (%99) ve Fl'lerinin (%33), beyaz şarapların AOA'leri (%77) ve Frierine(%9) kıyasla daha yüksek olduğu bulundu. Ayrıca en yüksek antioksidan özelliğe sahip olduğu bildirilen Fransız“Bordeaux”şarabı ile ülkemizdeki şaraplar kıyaslandığında AOA ve Fİ açısından benzer özellik gösterdiği saptandı. Şarapların bu özelliklerinin içerdikleri alkole değil suda eriyen bileşiklere bağlı olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Surveys reveal that in societies where nutrition is based on food with high oil levels wine acts as a reducer of the rate of death due to coronary hearth disease. The incidence of death due to coronary heart diseases among the French people who feed themselves on food rich of saturated oils, is lower when compared to other communities. It is assumed that the condition is related to the high wine consumption of the French people and defined as the French paradox. In light of the above findings, the AOA and total phenol content of the red and white wines produced in our country have been measured. The AOA (99%) and PI (33%) of the red wines have been assessed to be higher than the AOA (77%) and PI (9%) of the white wines. Furthermore, a comparison of the French Bordeaux wine, reported to possess the highest antioxidant property, and the wines of our Country exhibited similar properties in terms of AOA and PI. It has also been discovered that these properties are dependent not on the alcohol content but on water soluble compounds.