Eritromisin ve klaritromisinin staphylococcus aureus suşları üzerine antibiyotik sonrası etkilerinin araştırılması
In vitro postantibiotic effect of erythromycin, azithromycin and clarithromycin against staphylococcus aureus
  1. Tez No: 59096
  2. Yazar: AYŞE SEHER BİRTEKSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLTEN ÖTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Bu çalışmada eritromisin, azitromisin ve Maritromisinin S. aureus ATCC 29213 standart suşu ile ikisi cerahatten, biri boğaz salgısından izole edilmiş S.aureus suşlarına karşı PAE'leri araştırılmıştır. Bunun için her üç antibiyotiğin lxMİK, 2xMİK, 4xMİK ve 10xMİK konsantrasyonu ile suşlar 1 saat temasta bırakılmış, daha sonra antibiyo tiğin etkisi dilüsyon yöntemi ile ortamdan uzaklaştırılmış ve canlı bakteri sayımı tekniği ile sayım yapılmıştır. Çalışmada kullanılan suşlar üzerine eritromisinin 0.9-2.1 saat, azitromisinin 0.55-1.7 saat, klaritromisinin 0.8- 1.8 saat arasında değişen PAE gösterdiği saptanmıştır. PAE etkisinin antibiyotik konsantrasyonun artışına bağlı olarak anlamlı bir şekilde arttığı belirlenmiştir. Eritromisin ve Warifromisinin S.aureus suşları üzerine azit- romisine oranla daha uzun bir PAE gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the PAE's of erythromycin, azithromycin and clarith romycin have been investigated against ATCC 29213 standard strain and three S. aureus strains two were isolated from pus and one from the throat secretion. For this purpose the strains were exposed to antibiotics with lxMtK, 2xMİK, 4xMİK and 10xMÎK concentrations for 1 hour. The effect of antibiotic has been removed by means of dilution method and the number of viable bacteria was determined. The PAE's of erythromycin, azith romycin and clarithromycin on the strains tested were found as 0.9-2.1 hours, 0.55-1.7 hours and 0.8-1.8 hours respectively. On the other hand significant increase in PAE has been observed with the increase of anti biotic concentration. Erythromycin and clarithromycin showed longer PAE effect when compared with azithromycin.