Sinop yöresinde yabanileşmiş olarak yetişen Cynara cardüncülüs L. üzerinde farmakognozik ön araştırma
Pharmacognosic preliminary examinations on Cynara cardunculus L. wich grows qildly in Sinop
  1. Tez No: 59097
  2. Yazar: G. VİLDAN SEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ H. MERİÇLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
VI- ÖZET- 71 - Bu çalışmada, Sinop'ta yabanileşmiş olarak yetişen Cynara cardunculus yapraklan seskiterpen lakton bileşikleri, flavon bileşikleri ve fenolik asit bileşikleri açısından incelenmiştir. Ayrıca Bursa yöresinden getirtilen Cynara scolymus yapraklarının ve Avrupa'dan getirtilen iki fitofarmakanın yabanileşmiş C.cardunculus yaprakları ile kromatografik olarak kimyasal mukayesesi yapılmıştır. Laboratuar ısısında gölgede kurutulmuş olan yapraklardan, 15.8.1996 tarihinde toplanan fitokimyasal ön denemeler ardından da miktar tayinlerinin yapılmasında kullanılmıştır. 13.8.1993 tarihinde toplanan materyal ise seskiterpen lakton bileşikleri, flavon bileşikleri ve fenolik asit bileşiklerinin çalışılmasında kullanılmıştır. Gerekli tüketme metodları uygulandıktan sonra elde edilen maddeler preparatif İ.T.K. veya K.K. ile saflaştırılıp, teşhis edilmiştir. Ön denemeler neticesinde C.cardunculus yapraklarında flavon türevleri, saponin ve kateşik tanen bulunmuş; gallik tanen, antrasen türevleri ve alkaloit ise bulunamamıştır. Miktar tayinlerinin sonucu olarak %9.94 nem ve %12.86 kül bulunmuştur. Seskiterpen lakton bileşikleri için uygulanan tüketme yöntemi sonucunda elde edilen madde sinaropikrin olarak saptanmıştır. Aynı metotla flavon aglikonu apigenin izole edilerek teşhis edilmiştir. Flavon glikozitleri için uygulanan tüketme yöntemi sonucunda Apigenin-7- glikozit, Luteolin-7-glikozit, Naringenin-7-rutinozit izole edilip, teşhis ec ' iştir.- 72 - Fenolik asit bileşikleri için uygulanan tüketme yöntemi sonucunda Sinarin varlığı ancak kromatografîk olarak saptanabilirken klorojenik asit izole edilip, teşhis edilmiştir. Kromatografîk olarak yapılan kimyasal mukayeseler neticesinde ise seskiterpen lakton bileşiği sinaropikrin her iki Cynara türünün yapraklarında tesbit edilmiş, fitofarmakalarda ise tesbit edilememiştir, ancak Cynara cardunculus yapraklarının sinaropikrin açısından C.scolymus yapraklarından daha zengin olduğu da bu arada gözlenmiştir. Flavon bileşikleri açısından incelendiğinde her iki Cynara türünün de yapraklarında majör bileşikler olarak aynı maddeleri taşıdığı görülmüştür. Fitofarmakalarda aynı flavon bileşikleri gözlenmiş sadece Naringenin-7-rutinozit varlığına rastlanmamıştır. Fenolik asit bileşikleri açısından incelendiğinde ise C.cardunculus yapraklarının sinarin açısından C.scolymus yapraklarına ve fitofarmakalara göre çok daha zayıf olduğu saptanmıştır. Klorojenik asit varlığına ise hem her iki fitofarmakada hemde her iki Cynara türünün yapraklarında rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY74 - In this study, Cynara cardunculus leaves which grow wild in Sinop has been examined for its sesquiterpene lactones, flavonoids and phenolic acid compounds. In addition to this C.scolymus leaves brought from Bursa and two phytopharmacas brought from Europe are compared chemically with C. cardunculus leaves by using chromatographic methods. After the leaves Jiad been dried in shadow at room temperature, the material which was collected on 15 th August 1996 has been used for reporting the results of preliminary investigations, total ash and water content; and the material which was collected on 13 th August 1993 has been used for isolation of sesquiterpene lactones, flavonoids and phenolic acid compounds. After necessary methods of extraction were applied; the substance which had been gained had been purified with preparative thin layer and paper chromatography and had been identified. After preliminary phytochemical examinations, it has been found out that Cynara cardunculus leaves include fiavonids, saponins and katechic tanins, but not gallic tanins, antrasen and alkaloids. Total ash content of the leaves has been found as 12.86 % and the water content as 9.94 %. As the result of the extraction method used for the isolation of sesquiterpene lacton compounds, cynaropicrin has been isolated and identified. With the same method flavon aglycone apigenin has also been isolated and identified.- 75 - Apigenin-7-glycosid, Luteolin-7-glycosid, Naringenin-7-rutinosid have been isolated and identified as the result of the extraction method used for flavonoid glycosides. As the result of the extraction method used for phenolic acid compounds, the existence of cynarin could only be chromatographically confirmed whereas chlorogenic acid has been isolated and identified. As a result of chromatographic chemical comparison, sesquiterpene lactone compound cynaropicrin has been observed in leaves of both. Cynara species but not in phytopharmacas. It has also been observed that the leaves of C.cardunculus include more cynaropicrin than the leaves of C.scolymus. When the leaves of the two Cynara species are observed for their flavonoid compounds, it has been observed that they include the same major compounds. The same flavonoid compounds, apart from Naringenin-7-rutinosid have also been observed in phytopharmacas. When the leaves of two Cynara species and two phytopharmacas are observed for phenolic acid compounds, it has been found out that the leaves of Cynara carduncülus include less cynarin than the phytopharmacas and C.scolymus leaves. And it has also been observed that both leaves of two Cynara species and the two phytopharmacas include chlorogenic acid.