Bursa ili merkezi biyogaz tesisleri planlama modelinin geliştirilmesi
Development of central biogas systems planning modelin Bursa
  1. Tez No: 591024
  2. Yazar: FATMA KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL İBRAHİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Fosil kaynaklarını kullanarak enerji üretimi, günümüzde üzerinde en fazla tartışılan konularından birisidir. Bu kaynakların hızla tükeniyor olması ve çevre üzerindeki olumsuz etkileri, dünyamızı temiz ve yenilenebilir alternatif enerji kaynakları bulmaya yönlendirmektedir. Bu nedenle hayvansal ve zirai atıkların değerlendirilerek enerji üretimi öne çıkan alternatif enerji kaynaklarından birisi olarak kabul edilmektedir. Yapılmış olan bu çalışmada, Bursa ilinin büyükbaş hayvancılık potansiyelini kullanarak üretilebilecek enerji miktarı belirlenmiş ve aynı zamanda bu üretim için gereken yatırım maliyeti hesaplanmıştır. Bu hesaplamayı yapabilmek amacıyla bölgesel planlama modeli geliştirilmiştir. Model çıktı sonuçlarına göre, büyükbaş hayvanların atıklarını kullanarak tüm Bursa üretilen toplam biyogazın yıllık 67.844.375 m3 olduğu ve biyogaz kaynaklı toplam elektrik üretiminin ise yıllık 127.762.290 kWh olduğu hesaplanmıştır. Planlama modelinin yapmış olduğu çözümleme sonucunda, Bursa ilinin M.Kemalpaşa ilçesinde 3 adet C tipi, Karacabey ve Yenişehir ilçelerinde 2'şer adet C tipi, Gemlik, İnegöl ve Osmangazi ilçelerinde 1'er adet C tipi, Orhaneli ilçesinde 1 adet D tipi, olmak üzere toplamda 11 adet biyogaz tesisi kurulumunun gerektiği belirlenmiştir. Böylece tüm Bursa ilinde üretilen 1.692.720 ton büyükbaş hayvan gübresinin tamamı işlenerek biyogaza dönüştürülebilecektir. Ayrıca Bursa ilinde üretilen tüm gübrenin değerlendirilebilmesi ve enerjiye çevrilebilmesi amacıyla kurulacak 11 adet biyogaz tesisinin toplam yatırım maliyetinin 316.400.000 TL olduğu hesaplanmıştır. Kurulması öngörülen biyogaz tesislerinin toplam ilk yatırım maliyetinin geri alma süresinin 5,19 yıl olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy production using fossil resources is one of the topics discussed the most nowadays. The fact that these resources are consumed rapidly and their negative effects on the environment guide our world to find clean and renewable alternative energy resources. Therefore; energy production through utilizing animal and agricultural wastes is accepted as one of the prominent alternative energy resources. In this study, the energy amount which can be produced through the cattle farming potential of Bursa was detected; and also, the investment cost for this production was calculated. Regional planning model is developed to make this calculation. According to model output results, it was calculated that the total biogas produced in Bursa using the cattle waste was annually 67.844.375 m3 and the energy production based on biogas was 127.762.290 kWh per year. As a result of the analysis by the planning model, it is required to build 11 biogas facilities in Bursa including 3 C-type in M.Kemalpaşa, 2 C-type in both Karacabey and Yenişehir, 1 C-type each in Gemlik, İnegöl and Osmangazi, 1 D-type in Orhaneli. In this way, all the 1.692.720 tons of cattle fertilizer produced in Bursa can be processed and turned into biogas. Furthermore, the total investment cost of 11 biogas facilities to be built to evaluate all the fertilizer produced in Bursa and turn them into energy was calculated to be 316.400.000 TRY. Recovery duration for the total initial investment cost of the biogas facilities to be built was identified to be 5 to 19 years.