Giresun ilinde kalkan (Scophthalmus maximus Linnaeus, 1758) balıkçılığı ve kalkan balıkçılarının sosyo-demografik yapısı
Turbot (Scophthalmus maximus Linnaeus, 1758) fisheries and socio-demographic structure of turbot fishermen in Giresun
- Tez No: 591077
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİYE ERDOĞAN SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Karadeniz'in önemli demersal balık türlerinden biri olan kalkan balığı avcılığı, geçmiş yıllarda çok karlı iken günümüzde stoklardaki düşüş nedeniyle, avlanan balık miktarı azalmakta ve buna bağlı olarak balıkçılar giderlerini karşılayamamaktadır. Bunun sonucunda da kalkan balığı avcılığı yapan balıkçıların sayısı azalmaktadır. Bu çalışmada Giresun İli'nde halen uzatma ağları ile kalkan balıkçılığı yapan balıkçılar ile kullandıkları ağ ve tekneler incelenmiştir. Ayrıca kalkan balığı avcılığı yapan ve daha önceden kalkan balığı avcılığı yapıp bırakmış 53 adet balıkçının sosyo-demografik durumları belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma süresince incelenen 203 adet kalkan balığının, minimum, maksimum ve ortalama boyları sırasıyla, 30.0 cm, 70.0 cm ve 47.7±7.01 cm olarak hesaplanmıştır. En fazla balığın bulunduğu boy sınıfı %32.02 ile 50-54 cm olarak belirlenmiştir. Yaşları 32 ile 74 arasında değişen balıkçıların %51'i bu mesleği yapmaktan memnun olduğunu belirtmiştir. Balıkçıların %64'ünün kalkan balığı avcılığı yaptığı, yapmayanların ise artık kalkan balıkçılığının, av miktarının azalması nedeniyle, maliyeti karşılamadığı için bıraktıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turbot fishing, one of the most important demersal fish species of the Black Sea, has been very profitable in the past years but today, due to the decrease in stocks, the amount of fish catches decreases and fishermen cannot cover their expenses. As a result, the number of turbot fishermen are decreasing. In this study, turbot fishermen of using trammel nets and their boats in Giresun Province were examined. In addition, the socio-demographic status of 53 turbot fishermen and who had previously left turbot fishermen have been tried to be determined. 203 turbot examined during the study. The minimum, maximum and average lengths were 30.0 cm, 70.0 cm and 47.7±7.01 cm, respectively. Maximum length class abundance of turbot was determined as 50-54 cm with 32.02%. 51% of the fishermen aged between 32 and 74 stated that they were pleased to do this profession. 64% of the fishermen are fishing turbot in the area, the other fishermen are not fishing turbot because of decrease in the amount of turbot and they do not get back fishing expenses.