Deneysel olarak oluşturulmuş diyabetik sıçanlarda pentoksifilin'in oral mukozadaki yara iyileşmesine etkisinin histopatolojik olarak incelenmesi
Histopathological investigation of the effect of pentoxifylline on wound healing in oral mucosa in experimentally generated diabetic rats
- Tez No: 591097
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NEVİN BÜYÜKAKYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Diabetes Mellitus, vücutta ciddi hasarlara yol açan bir endokrin sistem hastalığıdır. Sebep olduğu vaskuler komplikasyonlar yara iyileşmesine etki etmektedir. Pentoksifilin, periferik vazodilatör ilaç olarak, diyabetin neden olduğu damarsal komplikasyonların sonucunda, organlarda meydana gelen hasarları gidermek için kullanılmaktadır. Çalışmamızın amacı, diyabetin oral mukozaya olan etkisi ve oral mukozada meydana gelen yaralarda pentoksifilinin katkısını incelemektir. Çalışmamızda 36 adet Sprague Dawley soyu sıçan kullanılmıştır. Deneklerin 24 tanesine intraperitonal yolla 55mg/kg dozunda Streptozotosin uygulanarak diyabet indüksiyonu sağlanmıştır. 7 gün beklendikten sonra cerrahi operasyon aşamasına geçilerek, deney hayvanlarının sol yanak içi mukozasında tek kullanımlık biyopsi punch aletiyle 3mm çapında yara oluşturulmuştur. Yara iyileşmesi 3 ve 10. günlerde değerlendirmeye alınmıştır. Histopatolojik incelemelerde nekroz, iltihap, fibrozis ve yara açıklığı parametrelerine bakılmıştır. Diyabet+Pentoksifilin(DP) grubu, kontrol grubu ile kıyaslandığında, 10.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus (DM) is an endocrine system disease that causes serious damage to the body. Vascular complications caused by DM may effect wound healing. Pentoxifylline is used as a peripheral vasodilator drug to eliminate damage to organs as a result of vascular complications caused by diabetes. The aim of this study is to investigate the effect of diabetes on oral mucosa and the effect of pentoxifylline on oral mucosa. In our study, 36 Sprague Dawley rats were used. Diabetes induction was achieved by administering 55 mg / kg Streptozotocin intraperitoneally to 24 of the subjects. After waiting for 7 days, surgical operation was started and a 3mm diameter wound was created in the left cheek mucosa of the experimental animals with disposable biopsy punch instruments. Wound healing was evaluated on days 3 and 10. Histopathological examinations revealed necrosis, inflammation, fibrosis and wound opening parameters.