Kadınlarda eğitim, çalışma durumu, sosyal medya kullanımı, evlilik eğilimi, boşanma eğilimi arasındaki karşılıklı ilişkiler
The interactive relationships among education, working, using social media, marriage and divorce tendincies of women
  1. Tez No: 591106
  2. Yazar: GÜLTEN KUNT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Philosophy, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışmanın amacı; kadınların eğitim, çalışma durumu ve sosyal medya kullanımı ile evlilik ve boşanma eğilimleri arasındaki ilişkileri incelemektir. Bu tez çalışmasında, Adana'nın merkez ilçelerinde ve Kozan'da yaşayan 18-45 yaş arasında beş farklı eğitim ve meslek grubundan 120 kadının aile kökenleri, eğitim seviyeleri, çalışma durumları ve sosyal medya kullanımlarına göre evlenme ve boşanma eğilimleri irdelenmiştir. Katılımcıların otoriter ve dini tutumları ile anne- babalarının eğitim ve gelir durumlarının evlilik ve boşanma eğilimlerine olan etkisi de araştırılmıştır. Tezin kuramsal ve kavramsal kısmında toplumsal cinsiyet, cinsiyet kültürü, evlilik, aile, boşanma ve sosyal medya kavramları ile Adana ili ve Türkiye'deki evlilik ve boşanma istatistikleri sunulmuştur. Araştırma bulgurlarına göre kadınların eğitim ve çalışma durumlarına, doğduklarında yaşadıkları yere, dini-otoriter eğilimlere, sosyal medya kullanımlarına, anne-babalarının eğitim ve gelirlerine göre evlilik ve boşanma eğilim oranları değişebilmektedir. Kadınların eğitim seviyesi ve çalışma durumu yükseldikçe evlilik eğilimi düşmemektedir fakat boşanma eğilimi kısmen artmaktadır. Sosyal medya hesabı olanların olmayanlara göre evlilik eğilimi daha düşük, boşanma eğilimi daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Kadınların eğitim ve çalışma durumları ne kadar üst seviyede olsa da sosyoekonomik ve kültürel koşullar da evlenme ve boşanma eğilimlerinde önemlidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the relationships among marriage and divorce tendincies of women along with their education, working, and social media usage. In this thesis, the family origins, education levels, working and social media usage of 120 women from five different education levels and working groups who live in Kozan and in center of Adana were examined. The effect of authoritarian and religious attitudes of participants and education levels and incomes of parents on marriage and divorce tendincies were also examined. In theoretical and conceptual part of the thesis, the terms of gender, gender culture, marriage, family, divorce and social media were given along with marriage and divorce statistics of Adana and Turkey. According to the research findings, the rates of marriage and divorce tendincies of women may change depending upon women's education level and working, the birth place, religious and authoritarian tendincies, social media usage, parents' education levels and incomes. As the education level and working status increase, marriage tendincy does not decrease but divorce tendency partially increases. It was revealed that the women who use social media account have a lower marriage tendency and a higher divorce tendency compared to those who do not use a social media account. Although the women have high education levels and working status, socioeconomic and cultural conditions are also important in marriage and divorce tendincies.