Implementations of temporary protection regulation in Turkey: Structural causes of rights accession deficits
Geçici koruma yönetmeliğinin uygulanışı: Hak erişim sorunlarının yapısal nedenleri̇
- Tez No: 591118
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OKYAYUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Türkiye son yıllarda daha önce benzerine rastlanmamış bir oranda Suriyeden gelen kitlesel bir akım ile karşılaşmıştır. Doğal olarak önemli ölçüde bir akademik çaba bu akımın doğurduğu sosyal ve politik türbülansı anlamlandırma çabasına girmiş ve özelikle politika tavsiyeleri açısından literatüre değerli katkılarda bulunmuşlardır. Bu şekilde geçmişten bugüne Türkiyenin benimsemiş olduğu Yabancılar Hukukunun ve göçmen politikalarının haklara erişim açısından göz ardı edilemeyecek yollar katettiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Ancak pratiğe baktığımızda, göçmenlerin kendilerine tanınan haklara ulaşmak konusunda ciddi problemler yaşadığını ve tanınan haklardan faydalanan kesimin çok kısıtlı düzeylerde kaldığını gözlemlemekteyiz. Bu nedenledir ki bu çalışma göçmenlerin haklarına erişim sorunlarını ele almakta ve bunu yaparkende hukuksal düzenlemeler, yasal çerçeveler ve politikalara odaklanmak yerine fiili uygulama pratiklerine bakmaktadır. Fiili uygulama pratiklerini ve bunların yol açtığı hak erişim sorunlarını ortaya koyabilmek için bu çalışma göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı kentlerden biri olan Gaziantepte bir saha araştırması gerçekleştirmiştir. Bunun sonucu olarak ise üç temel tipte fiili uygulama pratiği saptamış ve bunları Türkiye bürokrasisinin yapısal sorunları ile ilişkilendirerek tez boyunca tartışmıştır.
Özet (Çeviri)
With the social and political turbulence brought about by the unprecedented amount of immigration influx into Turkey, considerable academic attention has been directed to the issue. Even though the informative contend gave way to recommending ends and thereby yielded in gradually better versions of the foreigners' law in Turkey, the right accession problems have persisted in varying extent. This is why this study tackles with the reasons of the migrants' rights accession deficiencies arising out of de-facto implementations of the foreigners' law. In this study, these de facto implementations are discussed in relation with the socio-historic structural reasons. In that regard, for identification of de facto implementations field research is carried out one of the cities where the migrant population is highly dense. Out of the field research, three kinds of implementation models are specified. And throughout the thesis, their specific relevance to the structural causes and the right accession deficiencies are discussed.