Bor doplanmış grafen sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of boron doped graphene
  1. Tez No: 591180
  2. Yazar: SELVİN DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bor katkılı Grafen (BG), altıgen bir kafesteki tek bir karbon atomu tabakası olan grafene dayalı yeni bir nanomalzemedir. Bor atomunun saf grafene eklenmesi, yüzeyindeki aktivasyon bölgesini arttırmakta, katalitik özelliğini arttırmakta, redoks reaksiyonlarını hızlandırmakta ve bant aralığını açmaktadır. Yakıt hücresi kimyasında, yarı iletken cihazlarda, ultrakapasitörler, sensörler ve diğer teknolojilerde sayısız uygulama sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında bor doplanmış grafen sentezi ve karakteristiklerinin gözlenmesi amaçlanmıştır. Başlangıç materyali olarak hem grafen oksit hem de indirgenmiş grafen oksit ve bor öncüsü olarak borik asit kullanılmıştır ve başarılı bir şekilde hidrotermal yöntem ile bor doplanmış grafen elde edilmiştir. Raman analizi sonucu bor doplandığını gösteren pikler gözlemlenmiştir. Sentezlenen bor doplanmış grafenin yapısal karakterizasyonu XRD tekniği kullanılarak yapılmış ve borun doplanarak altıgen kristal yapıya dönüştüğünü gözlenmiştir. FT-IR analizinde bor-karbon bağı gözlemlenmiştir. Bor doplanmış grafenin bant aralığı UV-vis spektrumu ile ölçülmüştür. Bor doplanma süresi ile optik bant aralığında artış olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca grafen oksit yapıların indirgenmiş grafen oksit yapılara kıyasla daha yüksek optik bant aralığına sebep oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Boron doped Graphene (BG) is a new nanomaterial with a single layer of carbon atoms in a hexagonal lattice. The addition of boron to graphene increases the surface activation area and the catalytic properties, accelerates redox reactions and enlarges the band gap. It provides opportunity within numerous applications, for example in fuel cell chemistry, semiconductor devices, ultrapacitors, sensors and other technologies. This thesis was aimed to observe the boron doped graphene synthesis and characteristics. Both graphene oxide and reduced graphene oxide were used as starter material and Boric acid was used as boron starting material. As can be seen from XRD and Raman analysis, boron doped graphene was obtained by hydrothermal method. Raman analysis evidenced the boron doping. Structural characterization of the synthesized boron doped graphene was made by using XRD technique and it was observed that the boron was doped and transformed into hexagonal crystal structure. Boron-carbon bond was obserbed by FT-IR analysis. The band gap of boron doped graphene was measured by UV-vis spectrum. As the boron doping time increased, the increase in the optical band gap was observed. In addition it was determined that the optical band gaps of the graphene oxide structures were higher than those of reduced graphene oxide structure.