Modifiye edilmiş iyileştirilmiş hummers metodu ile indirgenmiş grafen oksit sentezi
Reduced graphene oxide synthesis with modified improved hummers method
- Tez No: 591182
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU ESENCAN TÜRKASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında, Geliştirilmiş Hummers metodu kullanılarak grafen türevleri elde edilmesi hedeflenmektedir. Geliştirilmiş Hummers yöntemi; işlem basamakları açısından daha basit ve düşük maliyetlidir. Ayrıca Hummers yöntemine göre daha tehlikesiz ve daha çevre dostu bir yöntemdir. Bu malzeme sahip olduğu üstün özellikler nedeniyle bir çok uygulama alanı bulmaktadır. Bunların başlıcaları transparan elektrotlar, alan etkili transistörler, sensörler, temiz enerji cihazları, nanokompozitler ve organik fotovoltaik cihazlar olarak sayılabilir. Bu çalışmada üstün özellikleri ile ön plana çıkan grafen nano metaryalinin zehirli toksik gazlar kullanılmadan üretildiği gösterilmiştir. SEM görüntülerinde katmanlı ve çok ince GO yapıları gözlenmiştir. EDX/SEM Elementel analizde oksijen oranının yaklaşık % 24,03 olması oksidasyon işleminin gerçekleştiğini göstermektedir. XRD analizinde 2θ piki, 10,55° de elde edilmiştir. Ayrıca, FT-IR spektroskopisi ve Raman spektroskopisinde ise GO' ya ait karakteristik pikler görülmüştür. Elde edilen sonuçlardan Geliştirilmiş Hummers Yöntemi ile grafit flakeden başarılı bir şekilde rGO sentezlendiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to obtain graphene derivativesbyusingthedeveloped Hummers method. Improved Hummers method; it is simplerandlesscostly in terms of processsteps. In addition, it is more safe and environmentally friendly than the Hummers method. This material has many applications because of its süperi or properties. These include transparent electrodes, field effect transistors, sensors, clean energy devices, nanocomposites and organic photo voltaic devices. In this study, it has been shown that graphene nanomaterial, which stands out with its süperi or properties, is produced without theuse of toxictoxicgases. Layered and very thin graphene oxide structures were observed in SEM images. EDX / SEM In the elemental analysis, the oxygen ratio is approximately % 24,03, indicating that oxidation process has taken place. In XRD analysis, 2θ peak was obtained at 10.55 °. In addition, characteristic peaks of GO were observed in FT-IR spectroscopy and Raman spectroscopy. From the results obtained, it was under stood that rGO was successfully synthesized from graphite flake by the developed Hummers method.