Gençlerin ahiretle ilgili düşüncelerinin kelâmî açıdan değerlendirilmesi (Uşak Üniversitesi örneği)
Evaluation of youth ideas on afterworld from prespective of Islamic theology (Example of Usak university)
  1. Tez No: 591189
  2. Yazar: REFİK ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAYIN DALKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmamızda, Uşak Üniversitesi öğrencilerinin âhiretle ilgili düşüncelerinin ortaya çıkarılması ve Kelâmî açıdan değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Çalışmamızda anket tekniği uygulanmış olup, bağımsız değişkenler ile âhiretle alakalı öğrencilerin görüşlerini ortaya çıkarabilecek sorular yöneltilmiştir. Üniversite öğrencilerimizin çoğunluğunun, âhiretin varlığına inandıkları, âhiretin safhalarıyla ilgili sorularda genellikle orta seviyede bir İslamî bilgiye sahip oldukları gözlenmiştir. Kendini Sünnî olarak konumlandıran öğrenciler arasında, İslâm tarihinde yer bulmuş ve fakat öğrencilerin adını dahi bilmedikleri îtikâdi mezheplerin görüşlerini farkında olmadan savunanların varlığı bu çalışmanın ortaya çıkardığı başka bir gruptur. Kararsız öğrencilerin azımsanmayacak oranda araştırmamızda yer bulmuş olması da sorular karşısında kafaların net olmadığının bir başka göstergesidir. Din alanında eğitim verenlerin, öğrencilere sundukları bilgi ve sunuş şekillerini yeniden gözden geçirmeleri gerektiği yadsınamaz bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the thoughts of the students about the Hereafter and to evaluate them from the Kelamian point of view. In our study, the questionnaire technique was applied and questions were asked to reveal the views of independent students related to the Hereafter. It was observed that the majority of our university students believed in the existence of the Hereafter, and most of them had Mıddle Level Islamic İnformatıon. Students who position themselves as Sunnis, have found a place in the history of Islam and who do not even know the name of those who deny the views of the sectarian sects is another group WERE revealed by this study. The fact that unstable students have found a considerable amount in our research, is another indication that the heads are not clear. It is an undeniable fact that educators in the field of religion need to reconsider the information and presentation forms they offer to the students.