Üniversite öğrencilerinde iman ve davranış ilişkisi (İstanbul Şehir Üniversitesi örneği)
The relationship between faith and behavior among university students (the case of İstanbul Şehir University)
  1. Tez No: 609528
  2. Yazar: HATİCE NEŞE ÇANDIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÜNVERDİ, DOÇ. DR. EROL ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çalışmada imanın gençlerin davranışlarını oluşturmada etkili olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın literatür kısmında iman ve davranış ilişkisi ile dayanakları ve davranışlara yansıması yönüyle ahirete iman ele alınmıştır. Çalışmanın alan araştırması kısmında nitel araştırma yöntemlerinden görüşme metodu kullanılmıştır. Bu bağlamda İstanbul Şehir Üniversitesinden 25 öğrenci ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşmeciler rastgele yöntemi ile seçilmiştir. Analiz yöntemi olarak da betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen verilerde üniversite öğrencilerinin davranışları üzerinde iman esaslarının çok belirleyici bir etkiye sahip olmadığı tespit edilmiştir. Öğrencilerin davranışlarına yön veren temel etkenin genelde seküler ve hümanist değer anlayışı olduğunu düşünülmektedir. Ayrıca gençlerin zihinsel olarak da kavram karmaşası yaşadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was studied when we stated whether faith is effective in forming the behaviors of young people. The relationship between faith and behavior, its bases and reflection of the literature in the direction of faith in the Hereafter. Field research, qualitative research methods, interview method. He met with 25 students from İstanbul Şehir University. The interviewers were randomly selected. Descriptive analysis method as analysis method. In the data given by hand, behaviors related to a university are managed. The findings of the research, I think that the reasons for this situation are secularism and humanism. In addition, it was determined that young people experienced mental confusion.