Estetik cerrahi olan kadınların toplumsal cinsiyet rol tutumları ile fonksiyonel olmayan tutumlarının belirlenmesi
Determination of gender role attitudes and non-functional attitudes of the women who have a plastic surgery
  1. Tez No: 591288
  2. Yazar: ÖZLEM GÖKSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLTEN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Nursing, Obstetrics and Gynecology, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, estetik cerrahiye olan kadınların toplumsal cinsiyet rollerinin ve fonksiyonel olmayan tutumlarının belirlenmesi amacıyla planlanmıştır. Araştırma, Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı'na estetik cerrahi olan 140 kadınla Ankara ilinde 21 Mayıs-31 Aralık 2018 tarihlerinde yürütülmüştür. Veri toplamada, Tanıtıcı Özellikler Formu, Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği ve Fonksiyonel Olmayan Tutumlar Ölçeği kullanılmıştır. Örnekleme alınan kadınların yaş ortalamasının 32,57±11,42 ve %53,57'sinin üniversite ve üzeri eğitime sahip olduğu belirlenmiştir. Kadınların çoğunluğunun sonradan ortaya çıkan bir nedenden dolayı estetik amacıyla kendi kararları ile hastaneye başvurduğu belirlenmiştir. Kadınların %64,29'unu bu durum nedeniyle günlük yaşamlarının etkilendiğini ifade etmiştir. Kadınların %68,73'ünün dışarıdan gelen tepkilerin alay/gülme şeklinde olduğunu belirtmiştir. Çalışmada kadınların Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği toplam puan ortalaması 167,68±18,58 ve Fonksiyonel Olmayan Tutumlar Ölçeği puan ortalaması 203,54±33,46'dır. Eğitim düzeyi yükseldikçe toplumsal cinsiyet rolü bağlamında daha eşitlikçi bir tutum sergilendiği belirlenmiştir. Ayrıca hastaneye estetik amaçlı başvuran kadınların hastalık nedeniyle başvuran kadınlara göre daha eşitlikçi tutumunda oldukları saptanmıştır. Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği ile Fonksiyonel Olmayan Tutumlar Ölçeği arasında pozitif yönde bir ilişki saptanmıştır. Eşitlikçi bir tutuma sahip kadınların özellikle onaylanma ihtiyacı hissettikleri ve mükemmeliyetçi bir tutum edindikleri görülmüştür. Kadınların estetik cerrahiye başvuru sürecinde farklı faktörlerden etkilendikleri ve fonksiyonel olmayan inançlara sahip olabilecekleri görülmüştür. Bu nedenle estetik cerrahi nedeni ile başvuran kadınların preoperatif süreç boyunca biyopsikososyal yönden kapsamlı bir değerlendirme ve hemşirelik bakımı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study has been planned in order to determinate of gender role attitudes and non-functional attitudes of the women who have a plastic surgery. This research has been conducted on 140 women who have a plastic surgery at the Department of the Plastic and the Reconstructive Surgery of the Adult's Hospital of Hacettepe University in Ankara on May 21th – December 31st 2018. Descriptive Form, Gender Role Attitudes Scale and Non-Functional Attitudes Scale are used for Data Collect. It has been determined that the mean age of the sample is 32.57 ± 11.42 and 53.57% have university or higher education. It has been determined that majority of the women has been applied to hospital with their own decision for aesthetic because of a subsequently emerged reason. 64.29% of women have stated that this situation has affected their daily lives. 68.73% of women have stated that the reactions from outside are in the form of ridicule / laughing. In the study, total point average of Gender Role Attitudes Scale of Women is 167.68±18.58 and the point average of Non-Functional Attitudes Scale is 203.54±33.46. It has been determined that the higher the education level, the more egalitarian attitude in context of the gender role has been. In addition, it has been determined that the women who apply hospital for aesthetic have more egalitarian attitude than women who apply for a disease. There is a positive relation between Gender Role Attitudes Scale and Non-Functional Attitudes Scale. It is seen that women who have an egalitarian attitude feel the need for approval and have a perfectionist attitude, in particular. It is seen that women are affected by different factors during the application process to the plastic surgery and may have non-functional beliefs. For this reason, a comprehensive biopsychosocial assessment and the nursing care are recommended for women who apply for plastic and cosmetic surgery during the preoperative period.