Yapay sinir ağları yardımı ile futbolda puan tahmini ve süper lig için bir uygulama
An appointment for points and super league in footballwith help of artificial neural networks
- Tez No: 591348
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİP KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Spor, Econometrics, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tez çalışmasında, yapay sinir ağlarının tanımı, model kurulması ve uygulanması konuları ile futbol tanımı, kuralları, yapısı incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda yöntem olarak yapay sinir ağlarından ileri beslemeli ağlar tercih edilerek, Türkiye Süper Lig'de mücadele eden futbol takımları üzerine araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalar neticesinde Türkiye Futbol Federasyonu ışığında elde edilen veriler sisteme tanımlanmıştır. Kurgulanan ağ yapısına uygun hale getirilen veriler ile geçmiş sezonlara bakılarak bir sonraki sezon için puan tahmini yapılması istenmiştir. Elde edilen tahmin sonuçları ile gerçekleşen sonuçlar kıyaslanarak ağın öğrenme performansı değerlendirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre eğitilen ağın gerçeğe yakın tahminler verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the definition of artificial neural networks, the establishment and application of models and the definition, rules and structure of football are examined. These investigations feedforward networks of the neural network as a result of the preference method, has made research on the football team struggling in Turkey Premier League. The data obtained from the Turkey Football Federation have been identified in the system as a result of these researches. Based on the data adjusted to the network structure, it was asked to estimate the points for the next season by looking at the previous seasons. The learning performance of the network was evaluated by comparing the predicted results with the actual results. According to the results of the analysis, it was seen that the trained network gives realistic estimates.