193 nolu Besni Şerʻiyye sicilinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi( 17 Muharrem 1322 – 3 Nisan 1904 / 5 Muharrem 1329- 6 Ocak 1911 )
Transcription and evaluation of Besni Sharia registry numbered 193 ( 17 Muharrem 1322 – 3 April 1904 / 5 Muharrem 1329- 6 January 1911 )
- Tez No: 591506
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL ÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 548
Özet
193 nolu Besni Şer'iyye Sicilleri 1904-1910(1911) yıllarını kapsamaktadır. Transkripsiyonu ve araştırması yapılan çalışmada Müslim ve Gayr-i Müslim ahali arasındaki ilişkilere bakıldığında aralarında bir problem olmadığı görülmüştür. Araştırma konusunda zamanın şartlarına göre ,Besni'de yetişen tarım ürünleri ve yapılan miras taksimleri ile günlük kullanılan ev eşyalarının tespiti yapılmıştır. Bir diğer önemli konu ise Besni'den Yemen'e asker sevki olduğunu ve ve bu askerlerin kimler olduğu,ikametgahlarını ve Yemen'e sevk tarihleri belgelerde tespit edilmiştir .Miras,vasi,vekillik gibi konuların ağırlıklı olduğu çalışmada dönemin sosyal ve kültürel durumu hakkında bilgiler aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Besni Şer'iyye Registers No. 193 cover the years 1904-1910 (1911). When the relationship between Muslim and non-Muslim population is examined, it is seen that there is no problem between them. According to the conditions of the time, the agricultural products grown in Besni and the inheritance distributions made and the daily household goods were determined. Another important issue is the fact that there is a military dispatch from Besni to Yemen, and who these soldiers are, their residence and the dates of their dispatch to Yemen are determined in the documents. It was studied.