Türk hukuku ve uluslararası sözleşmeler kapsamında karayoluyla yapılan yük taşımalarında taşıyıcının sorumsuzluk halleri
Carrier's irresponsiblity situations in the carriage of goods by road within the scope of Turkish law and international conventions
- Tez No: 591528
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKSOY YAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Karayoluyla yapılan taşıma işlerinde içinde bulunduğumuz çağın gereklerine paralel olarak çeşitli niteliğe sahip yükler taşınmaktadır. Aynı paralellikte taşıyıcının sorumluluk sahası da gün geçtikçe genişlemektedir. Yük ile ilgili zararlardan hâlihazırda kusursuz sorumluluğa tabi olan taşıyıcının izah ettiğimiz bu nedenlerden dolayı her hal ve şartta zarardan sorumlu tutulması birtakım sorunları beraberinde getirmektedir. Bu sorunlara bir çözüm getirmek amacıyla ele aldığımız çalışmamızda taşıyıcının belirli şartların varlığı halinde sorumluluktan kurtulma hallerini inceledik. Taşıyıcı, yüke gelen zararlar açısından somut olayın cereyanına göre TTK'de düzenlenen genel veya özel sorumsuzluk hallerine dayanarak sorumluluktan kurtulabilir. Şayet taşıma işi uluslararası sahada gerçekleştiriliyorsa taşıyıcı CMR'de düzenlenen sorumsuzluk hallerine de dayanabilir. Her iki ihtimalde de taşıyıcı, üzerine düşen ispat külfetini yerine getirerek yüke gelen zararlardan doğan sorumluluktan kurtulur.
Özet (Çeviri)
In parallel to the requirements of the present age, the loads of various qualities are being transported in transport made by road. In the same parallel, the responsibility area of the carrier is expanding day by day. The liability of the carrier, who in any case and in all circumstances for these reasons is already subject to flawless liability for damages in connection with the load, brings with it a number of problems which we have explained. In this study, in order to find a solution to these problems, we examined the carrier's ways to get rid of the responsibility in case of certain conditions. In order to find a solution to these problems, we have examined in this study whether the carrier can escape responsibility under certain conditions. Based on the general or specific of the Turkish Commercial Codein terms of damage to the load due to the occurrence of the concrete event the carrier can be relieved of responsibility. If transport is being carried out internationally the carrier may also be based on irresponsibility regulated in CMR. In both cases, thus the carrier can be exempt from liability for damages to the load by being able to fulfill the burden of proof on it.