Çok değişkenli istatistiksel analiz teknikleri ile Türkiye'nin bilim ve teknolojiye bakış açısına göre ülkeler arasındaki konumunun incelenmesi
Comparing science and technology perspective of Turkey with other countries by multivariate statistical analysis techniques
  1. Tez No: 591546
  2. Yazar: AYŞEGÜL KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAY GİRAY YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada Dünya Değerler Araştırmasında (WVS) 2010-2014 döneminde yer alan bilim ve teknolojiye bakış açısı ile ilişkilendirilen 6 değişken baz alınarak 60 ülke arasında Türkiye'nin konumu saptanmaya çalışılmıştır. Uygulamada çok değişkenli analiz tekniklerinden Kümeleme Analizi, Çok Boyutlu Ölçekleme, Robust Kümeleme Analizinden yararlanılmıştır. Türkiye'nin yer aldığı küme üyeleri hiyerarşik kümeleme yöntemi, K-Ortalamalar ve K-Kırpılmış Ortalamalar yöntemi ile saptanmaya çalışılmıştır. Üç farklı yöntem ile elde edilen kümeler karşılaştırıldığında benzer ülke profilleri aynı kümede olduğu gözlemlenmiştir. Çok boyutlu ölçekleme yönteminden elde edilen bulgular, kümeleme analizinden elde edilen bulguları destekler benzerlikte olduğu saptanmıştır. Ward, K-Ortalamalar ve K-Kırpılmış Ortalamalar yöntemleri ile elde edilen kümeler incelendiğinde Türkiye'nin özellikle İslam ülkelerinden olan Mısır, Pakistan, Kuveyt ile benzerlik gösterdiği gözlemlenmiştir. WVS doğrudan bireyler ile yapılan bir araştırma türü olduğundan benzerlikte kültürel etkinin payı da olduğu söylenebilmektedir. Uygulanan yöntemler sonucu elde edilen bulgular da incelendiğinde üç yöntem sonucunda ortaklaşan ülkeler Ermenistan, Rusya ve Ukrayna'dır.
Özet (Çeviri)
In this study, The World Values Survey (WVS) for 2010-2014 based on six variables associated with science and technology point of view, Turkey has tried to determine the position of the other 59 countries. Clustering and Multidimensional Scaling Analysis are used for the clustering. In these methods, which is aimed at grouping the selected observation units by their similarity or distance measures.This subject has been based on the hierarchical clustering method known as: ward method,after k means technique is applied and compare member of clusters between techniques. Robust analysis is applied at last because which is suitiable when data set has outliers. This aim is which get more homogeneous clusters with Robust analysis. In additional,multidimensional scaling is applied and get graphical wiev of countries.Finally, all clusters' members are compared with each other and seen same clustering for the different techniques.The findings indicated that the countries Turkey, Russia, Ukranie, Armenia have taken in the same clustering in all tecniques.Also, Turkey is so close Egypt, Pakistan and Kuwait as science and technology profile.