Voleybol oyuncularında görülen sakatlıklar sakatlık insidansı ve sakatlanma riski
Sports injuries, injury incidence and risk of injury in volleyball
  1. Tez No: 59171
  2. Yazar: EYÜP SAMANGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Prospektif bir çalışmada 1995 - 1996 sezonunda (1 yıl ) 340 elit bay - bayan voleybolcuyu takip ettik. Bunların 180' i bayan, 160' ı erkektir. Voleybolcuların yaş ortalamaları 20, voleybol yaşı ortalamaları 7.5' dir. Amacımız voleybolcularda görülen 1 yıllık yaralanma riskini ve yaralanma bölgelerini istatistiksel olarak ortaya koymaktır. Araştırmamızın metodu 20 sorudan oluşan bir ankettir. Anketteki sorular, kişisel bilgiler, ailesel bilgi, voleybol deneyimi, geçmişteki yaralanmalar, klubün sağlık organizasyonu, koruyucu malzeme kullanımı, oyun sistemi ve oyuncuların görevleri hakkındaki bilgilerden oluşmaktadır. Ya ralanma bölgeleri, yaralanma tipleri ve yaralanmaların iyileşme süreleri ile ilgili oluşumlar takip edilmiştir. Voleybolculardaki bir yıllık yaralanma riski % 23.8, yaralanma oluşu mu ise 29.1 olarak gerçekleşmiştir. Bayan ve erkeklerde ki yaralanmalarda önemli bir farklılık görülmemektedir. Bayanlarda görülen yaralanma riski % °°»7erkeklerde ise % Smaçörlerin yaralanma riski % 22.3, pasörlerin % 22.5, smaçör pasörlerin ise % 32' dir. Diz yaralanmalarının tamamı smaçör ve smaçör pasörlerde görülmüştür. Pasörlerin hiçbirinde diz yaralanmasına rastlanma mıştır. En çok görülen yaralanma tipi % 47, 5 ile kas tendon zedelenmesidir. Bağ zedelenmeleri en çok görülen ikinci yaralanma tipidir % 46,5. Kırıklar % 3, çıkıklar % 3 olarak gerçekleşmiştir. Ayak bileği en çok yaralanmaya maruz kalan bölgedir. % 34.3 bunu sırasıyla bel - omurga % 19.2, el % 12.1, diz % 12.1 ve omuz % 9.1 izlemektedir. Yaralanan sporcuların % 66.7'si bir haftadan daha az sürede iyileşme göstermiştir. % 29.3'ü 1-4 haftada iyileşirken, 4 haftadan daha uzun sürede iyileşen yaralı sporcular sadece % 4'dür.Yaralanan sporcuların %80.2'sinde bir defa, % 17.2'sinde 2 defa, %2.4'ünde ise 3 defa yaralanma görülmüştür. Yaralanmaların % 76.5'i daha önce yaralanma geçirmiş sporcularda görülmüştür, ilk defa 1 995-96 sezonunda yaralanma geçiren sporcular % 23.5'dir. Üst uzuv / alt uzuv yaralanma oranı 1 / 1.1 5' dir.
Özet (Çeviri)
Sports injuries, injury incidence and Risk of. injury in Volleyball. In this prospective study, we followed 340 volleyball players (male / female ) in 1 995 - 1 996 season for 1 year. A hundred and eight of them were woman and a hundred and sixty were man. Mean age of sportsman was 20 years and duration of playing volleyball was at an anverage of 7.5 years. We aimed to find the risk of injury and injury regions of volleyball pla yers statis tically during a year. We used a questionaine contaim 20 itemsfor our study. Questions were about personal information family informations, volleyball experien ce, past injuries, health organization of the team, usage of protective ins- traments, distrabition of responsibilities in the team etc. Risk of injury injur in volleyball players was 23.8 % in a year. And frequency of injury was 29.1. We did not find any difference between the injury risk of woman and man. The injury risk of woman is ??.. ?/o, man is ?**%. The injury risk of (smaçör)s is 22.3%, (pasör)s is 22.5%, (smaçör pa- sör)s is 32%. There were no knee injuries detected in passer. The most common injury was soft tissue (mucle and tendons) injuri es ( 47.5 % ). Ligament injuries was 46.5 %. rate of and fractures and lu xation were 3 %. Most common injury site was ankle joint. ( 34.3 % ) The others, were spinal column 19.2 %, hand 12.1 %, Kree joint 12.1 % and shoulder joint injury 9.1 % in the order of frequency. Recovery period was longer than 4 week in 4 % of players and the majority ( 96 % ) recovered less than 4 weeks.66.7% of the injured players recovered less than a week. 29.3% of them recovered more than four weeks. 80.2% of the players were injured one, 17.2% were twice, 2.4% were the re times. 76.5% of the injuries have been seen on the players who had been inju red previously. 23.5% of the players were injured first time. The ratio of upper limp and lower limp injury is 1 / 1.15.