Şamanizm'in heykel sanatına etkileri
The effects of Shamanism on sculpture
- Tez No: 591717
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANSEL ÇEBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Şamanizm çıkış tarihi tam bilinmemekle birlikte, milattan önceki çağlardan günümüze kadar yaşayan ve bilinen en eski inanç biçimidir. Tarihte çok geniş bir alana sahip olan Şamanizm, kişi-tanrı ve ruh arasında iletişim sağlayan dinsel bir inanç sistemi olarak tanımla-nabilir. Yapısında sihir, kehanet ve iyileştirme öğeleri taşır. Bu çalışmada temel amaç en eski inanç sistemlerinden biri olan Şamanizm'i anlayarak Anadolu kültürü üzerindeki etkilerini ve bu kültürün günümüze ulaşmasında ki en önemli öğelerden biri olan sanatın üzerindeki etkilerini incelemektir. Şamanizm, inancı kalıcı izler bırakmış ve geniş bir alana yayılmıştır. Şamanizm, bu sebeple, birçok araştırmacının inceleme konusu olmuş ve bu araştırmacıların hepsi farklı şe-killerde tanımlamaya çalışmıştır. Bu araştırmada da, Şamanizm'in günümüz kültür ve sanat alanındaki etkileri tespit edilmeye ve anlamaya çalışılmıştır. Çalışmayla Şamanizm'in günü-müze kadar gelen etkilerinin, sanata katkılarının ve bugün bile ilham alınan geçmişinin başka insanlara da örnek olması sebebi ile kaynak gösterilmesi hedef alınmıştır. Çalışmada Şamanizm 'in heykel sanatına etkileri üç ana kısımda ele alınacaktır. Birinci bölümde genel hatları içerisinde Şamanizm, ruh ve tanrı inancı, tarihsel yayılımı ve günü-müzdeki kalıntıları ile birlikte Şamanın kim olduğu ve kullandığı materyaller ayrıntılarıyla an-latılmaktadır. İkinci bölümde ise, Çağdaş Heykel sanatında Şamanizm'in etkileri, günümüz ve bu konu ile ilgili çalışmalar yapmış heykeltıraşlardan örnekler verilmiştir. Üçüncü ve son bö-lümde ise bitirme sergisi için yapılmış olan çalışmalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Although the date of shamanism is not known exactly, it is the oldest form of belief that has known and lived since the ages before Christ. Shamanism, which has a wide area in history, can be defined as a religious belief system that provides communication between person-god and soul. It carries elements of magic, divination and healing in its structure. The main purpose of this study is to understand Shamanism, one of the oldest belief systems, and to examine its effects on Anatolian culture and its effects on art, which is one of the most important elements of this culture. The belief of shamanism has left lasting traces and spread over a wide area. For this reason, shamanism has been the subject of study by many researchers and all of them have tried to define it in different ways. In this study, the effects of Shamanism on contemporary culture and art are tried to be determined and understood. The aim of the study is to give the source of the effects of Shamanism up to the present, its contributions to art and the past that has been inspired even today as an example to other people. In this study, the effects of shamanism on the art of sculpture will be discussed in three main sections. In the first chapter, Shamanism, belief in spirit and god, its historical spread and today's ruins are explained in detail in terms of who the shaman is and the materials he uses. In the second part, the effects of Shamanism in Contemporary Sculpture art, the present and examples from sculptors who have made studies on this subject are given. In the third and last part, the works for the graduation exhibition are given.