The role of color in determining visual complexity in abstract images
Rengin soyut imajlardaki görsel karmaşıklık üzerindeki rolü
  1. Tez No: 591716
  2. Yazar: RENGİN ASLANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN OLGUNTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Renkler, fizyoloji, psikoloji, refah, algı, biliş vb. olmak üzere günlük hayatımızın her bölümünü etkilediği için günlük çevrenin önemli unsurlarındandır. Her gün etrafımızı çevreleyen ortamlarda renklerle karşılaşmaktayız ve bu ortamlarda renkler bir bütün halindedir (Kocaoğlu & Olguntürk, 2018). Önceki çalışmalar, renkleri birbirinden ayırarak renk parçaları kullanmışlardır. Bu tez, önceki çalışmaların aksine renkleri birbirinden izole etmeden, soyut imajlarda renk, görsel karmaşıklık ve görsel ilgi arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Bu nedenle, tez, rengin hem bilimsel hem de sanatsal yaklaşımlarını birleştirmek için teorik bir ölçü geliştirmek amacıyla, rengin görsel karmaşıklık ve görsel ilgiyi üzerindeki rolünü anlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, imajları görsel olarak ilginç kılan görsel karmaşıklık düzeyini ve soyut imajlardaki renklerin Delta E (ΔE) değerlerini kullanarak bu görüngü içindeki rengin rolünü bulmak için yapılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, ortalama Delta E değerleri ile soyut imajlarda hem görsel ilgi hem de görsel karmaşıklık arasında ters U-eğrisi ilişkisi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Colors are important elements of everyday environment as they effect every part of our daily life including our physiology, psychology, well- being, perception, cognition, and etc. Colors are experienced and encountered in everyday environment and they are never seen in isolation since the environment which surrounds us presents the colors together with other colors (Kocaoğlu & Olguntürk, 2018). The thesis searches the association between color, visual complexity and visual interest in abstract images without isolating colors from each other, as previous studies did. Thus, the aim of this thesis is to understand the role of color on visual complexity and visual interest in abstract images in order to develop a theoretical measure that merges both scientific and artistic approaches of color. This study is conducted to find the level of visual complexity which makes an image visually interesting and the role of color within this phenomenon by using Delta E (ΔE) values of colors in abstract images. As the results of the study indicated, there was an inverted U- curve relationship between average Delta E values and both visual interest and visual complexity in abstract images.