Türk ceza kanununa göre karşılıksız yararlanma suçu
The offence of taking benefit without payment according to Turkish criminal code
  1. Tez No: 591790
  2. Yazar: BERK İŞCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasının konusu, Türk hukukunda karşılıksız yararlanma suçu olarak belirlenmiştir. Karşılıksız yararlanma; belli bir ücret ödeyerek istifade edilmesi gereken bazı hizmetlerden karşılıksız olarak yararlanmayı ifade etmektedir. Karşılıksız yararlanma suçu Türk hukukuna ilk olarak 765 sayılı Türk Ceza Kanununa ilave edilen 521a ve 521b maddeleri ile girmiştir. Bu düzenlemeye göre, otel ve pansiyon gibi yerlerde konaklama ücretinin, restoran ve kafelerde yiyecek içecek bedelinin, taksi ve benzeri ulaşım araçlarında ulaşım ücretinin ödenmemesi ya da otomatik aletlerden karşılıksız olarak yararlanılması karşılıksız yararlanma suçu olarak değerlendirilmiştir. 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 163. maddesi gereğince; otomatlar aracılığıyla sunulan bir hizmetten, telefon hatları ile frekanslarından, şifreli şifresiz yayınlardan, abonelik esasına tabi elektrik, su ve doğalgazdan sahibinin veya zilyedinin rızası olmadan yararlanan kişiler (kanunda belirtilen diğer unsurların da bulunması halinde) karşılıksız yararlanma suçunu işlemiş olur. Çalışmamızda karşılıksız yararlanma suçunun Türk hukukundaki tarihsel gelişimi, mukayeseli hukuktaki yeri, benzer suçlardan ayrılan yönleri, maddi ve manevi unsurları, soruşturma usulü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the offence of“benefiting without payment”according to Turkish Criminal Code. This term means benefiting from a service without compensation. It is defined in article 163 of Turkish Criminal Code (Law No.5237). The offence of“benefiting without payment”has entered into the Turkish Criminal code for the first time with the additional articles 521a and 521b of Law No. 765. Any person who obtains a benefit dishonestly from paid services like accommodation, refreshment and transportation or any payment required automatic machines had been subjected to the articles of Law No. 765. According to article 163 of Turkish Criminal Code (Law No.5237), it is defined that Any person who obtains a benefit from a service, which requires payment, provided by an automatic machine or Any person who obtains a benefit, without the consent of the possessor or owner, from an electromagnetic wave broadcast (coded or uncoded) or telephone line, or telephone frequency and Any person who obtains a benefit, without the consent of the possessor or in a way to prevent the consumption amount from being determined, from electrical energy, water or natural gas to be consumed in line with the principles of subscription, shall be sentenced to a penalty. This thesis takes an in-depth look at the offence of“benefiting without payment”under Turkish Criminal Law. In our thesis, the offence of“benefiting without payment”is analysed under three chapters. In the first chapter, the term of offence and the philosophy behind it are described. Also, the development and implementation of the norms of this offence in Turkey and in several other countries is expressed. In the second chapter this offence is compared with the other property offences. In the third chapter the elements of the offence are examined and discussed.