Tinin fenomenolojisi'nde geist ve ahlak kavramı-akıllı bir pratiğin temellendirilmesi
The conceptions of geist and sittlichkeit in the 'Phenomenology of sprit'- foundational work for a reasonable practice
  1. Tez No: 591789
  2. Yazar: CEREN CANAN KOÇHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN GÖÇMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Tin kavramı, tarihsel olarak Hegel'den çok daha önceye dayanan ve hem felsefenin dışındaki alanlarda, hem de felsefe tarihi içinde farklı anlamlarla karşılanan bir kavramdır. Bu nedenle tin kavramı felsefe tarihinde önemli bir yere sahiptir ve kavram hakkındaki tartışmalar güncelliğini korumaktadır. Tin kavramı, Hegel'in pratik felsefesinin merkezi kavramlarından biridir. Hegel, tin kavramını Tinin Fenomenolojisi'nde ahlaki bir kavram olarak ortaya koymaktadır. Bu anlamda tin kavramı, ahlakı teorik olarak temellendiren akıl kavramının içinden çıkıp gelmektedir. Fakat Hegel'in tin kavramını ahlaki bir kavram olarak ele alışı, gerek tin kavramı bağlamında yapılan çalışmalarda, gerekse bir bütün olarak Tinin Fenomenolojisi üzerine yapılan incelemelerde geri planda kalmaktadır. Bu tezde, Georg Wilhelm Friedrich Hegel'in Tinin Fenomenolojisi'nde ortaya koymuş olduğu tin kavramının ahlaki bir kavram olarak belirlenmesi konu edinilmiştir. Öncelikle Klasik Avrupa felsefesinde ve Klasik Alman felsefesinde ki özne teorilerine Hegel'in tin kavramının hazırlayıcısı olmaları bakımından yer verilmiştir. Sonrasında, Hegel'in kendi düşünsel gelişim tarihinden hareketle Tinin Fenomenolojisi'nin oluşum tarihine yer verilmiştir. Tinin Fenomenolojisi'nin dış ve iç oluşum tarihinin ortaya koyulmasından sonra, tin kavramının ahlaki bir kavram olarak açıklanmasına girişilmiştir. Ahlaki bir kavram olarak tinin, teorik kökeninin ortaya koyulabilmesi için Tinin Fenomenolojisi'nden hareketle akıl kavramı oluşum süreciyle birlikte açıklanmıştır. Tin kavramının, teorik olan akıl kavramının dışavurumu ve görünüş tarzı olduğu iddia edilmiş ve açıklanmaya çalışılmıştır. Tin kavramının anlamına açıklık kazandırılmış ve pratik alanda tinin kendisini ortaya nasıl koyduğu ve gerçekleştirdiği, böylece dünyayı değiştirip ahlakileştirdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of spirit is a kind of concept that is defined by different meanings both in philosophy and out side the philosophy and historically it originates from sources long before Hegel. Therefore, the concept of spirit has an important place in the history of philosophy and discussion on it continues. Concept of spirit is one of the fundemental concepts of practical philosophy of Hegel. Hegel described the concept of spirit as an ethical concept in Phenomenology of Spirit. The concept of spirit comes from the concept of reason. On the other hand, neither studies on concept of spirit nor researches on Phenomenology of Spirit do give importance to Hegel's approach to the concept of the spirit as an ethical concept as it may deserve. In this thesis, the concept of spirit, which Hegel described in Phenomenology of Spirit, is described as an ethical concept. Firstly, agent theory in Classical European and Classical German Philosophy is given as Hegel is affected by them as he develops his concept of spirit. Secondly, history of Phenomenology of Spirit in accordance with the development of Hegel's thought is given. After presenting external and internal formation process of Phenomenology of Spirit, explanation of the concept of the spirit as an ethical concept is given. To be able togive the theoritical root of the spirit as an ethical concept, the concept of the reason is explained with the formation process in Phenomenology of Spirit. The concept of spirit is stated as the expression and the appearance of the theoretical reason. Finally, the meaning of practical concept ofspirit is explained, and how spirit presents itself practically, therefore how it changes and ethically improvesthe world.