Sağlıklı gebelerde gestasyonel yaşla gelişen hemostazis değişiklikleri ve lipid profili ile ilişkisi
The development of hemostasis in healthy pregnants according to gestational age and its relations with lipid profile
  1. Tez No: 591796
  2. Yazar: ŞERİF ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ASUMAN KAPTANAĞASI ORÇUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Gebelik bir hiperkoalagubilite durumudur. Koagulasyon faktörlerinde artış, antikoagulan ve fibrinolitik aktivitede azalış gibi hemostatik değişiklikler bu duruma yol açmaktadır. Gebelik aynı zamanda bir hiperlipidemi durumudur. Lipid metabolizması ile hemostazis arasındaki ilişki gebe olmayan bireylerde birçok çalışmada gösterilmiştir. Bu çalışmada, sağlıklı gebelerde gestasyonel yaşla birlikte hemostazis değişiklikleri ve lipid profili ile ilişkisinin belirlenmesi amaçlandı. Yöntem: Gestasyonel yaşları 5–35 hafta arasında değişen 372 sağlıklı gebe (birinci trimester 122, ikinci trimester 124 ve üçüncü trimester 126) ve gebe olmayan 32 sağlıklı kadın çalışmaya dahil edildi. Hemostatik değişikliklerin belirlenmesi amacıyla plazmada protrombin zamanı (PT), aktive parsiyal tromboplastin zamanı (aPTT), fibrinojen, D-dimer, plazminojen aktivatör inhibitörü–1(PAI–1), doku faktörü yolağı inhibitörü (TFPI) düzeyleri ve faktör VII (FVII) aktivitesi tayin edildi. Lipid profilinde trigliserid, total kolesterol, HDL-kolesterol ve LDL-kolesterol düzeyleri serumda belirlendi. PAI–1 ve TFPI düzeyleri enzim-bağlı immünosorbest immünölçüm yöntemiyle ölçüldü. PT, aPTT, fibrinojen ve FVII, AMAX–400 cihazında mekanik ölçüm yöntemiyle, D-dimer ise immüntürbidimetrik yöntemle ölçüldü. Trigliserid, total kolesterol ve HDL-kolesterol, Roche-Hitachi Moduler DP cihazında enzimatik kolorimetrik yöntemle ölçüldü. LDL-kolesterol, Friedwald formülüyle hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Pregnancy is a hypercoagubilyte state. It is shown that increasing in concentrations of most clotting factors, decreasing concentrations of some of the anticoagulants and diminishing fibrinolytic activity thought normal pregnancy. Pregnancy is also a hyperlipidemic state. The assosiacition of hemostasis and lipid metabolism in nonpregnant subjects is extensively investigated. We explored the changes in the haemostasis and the association of its and lipid profile in healthy pregnant women. Methods: 372 normal pregnant women gestational aged between 5 and 35 weeks (first trimester 122, second trimester 124 and third trimester 126) and 32 nonpregnant healty women were studied. Haemostatic variables including prothrombine time(PT), activated partial thromboplastin time(aPTT), fibrinogen, D-dimer, plasminogen activator inhibitor-1, tissue factor pathway inhibitor and factor VII activity were analysed in plasma. Triglycerides, total cholesterol, HDL-cholesterol and LDL-cholesterol as lipid profil were analysed in serum. PAI-1 and TFPI levels were measured by enzyme-linked immunosorbent assay. PT, aPTT, fibrinogen and FVII activity were analyzed using mechanic assay in AMAX400 instrument. D-dimer levels were measured by immunturbidimetric assay in same instrument. Triglycerides, total cholesterol, HDLcholesterol were measured in Roche Hitachi Modular DP instrument by enzimaticcolorimetric assay. LDL-cholesterol were calculated using Friedwald formule.