İnsan hakları açısından Türk Ceza Kanunu madde 232'de düzenlenen kötü muamele suçunun incelenmesi, çocuk hakları ve kadın hakları bakımından maddenin değerlendirilmesi
Examination of the crime of ill-treatment regulated in article 232 of the Turkish Penal Code in terms of human rights, evaluation of the article in terms of children's rights and women's rights
- Tez No: 591841
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MUMCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Toplumun en küçük yapılanması olan aile ülkemizde Anayasa başta olmak üzere çeşitli kanuni düzenlemeler ile korunmuştur. Ailenin korunması bir yandan toplumun korunması olarak bir yandan da aile içinde yetişen bireylerin yani insanın korunması olarak değerlendirilebilir. Aileye verilen önem doğrultusunda oluşturulan uluslararası anlaşmalar ve ulusal düzenlemeler incelendiğinde çalışmanın konusu olan Türk Ceza Kanunu madde 232'ye de rastlanmaktadır. Üç bölümden oluşan tez çalışmasında düzenlemenin barındırdığı iki ayrı suç tipi ele alınacaktır. Bu kapsamda aile bireylerinden olan çocukların ve kadınların uluslararası anlaşmalar ile koruma altına alınan hakları çerçevesinde incelemeler yapılacaktır. Kötü muamele suçunu incelerken düzenlemede ve başlıkta yer alan kavramlara değinilecektir. Bu kapsamda aile, şiddet, merhamet, acıma, şefkat kavramları anlaşılmaya çalışılacaktır. Bütün yapılan incelemeler sonucunda düzenlemenin çocuklar, kadınlar ve aile açısından etkili bir koruma sağlayıp sağlamadığı tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The family, which is the smallest structure of the society, has been protected by various legal regulations, especially the Constitution. Protection of the family can be considered as protection of the society on the one hand and protection of the people who grow up in the family on the other hand. When the international agreements and national regulations established in line with the importance given to the family are examined, article 232 of the Turkish Penal Code, which is the subject of the study, is also found. In this thesis, which consists of three chapters, two different types of crime covered by the regulation will be discussed. In this context, studies will be carried out within the framework of the rights of children and women who are members of their families protected by international agreements. In examining the crime of ill-treatment, the concepts in the regulation and title will be mentioned. In this context, the concepts of family, violence, compassion, mercy, kindness will be tried to be understood. As a result of all the examinations, it will be discussed whether the regulation provides effective protection for children, women and family.