Kutadgu Bilig ve siyasetnamede adalet anlayışı
The understanding of justice in political treatise and Kutadgu Bilig
  1. Tez No: 591849
  2. Yazar: ÖZNUR İPHAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kutadgu Bilig, Türk ve Dünya tarihi bakımından önem kazanmış, Türk Devlet Yönetimi geleneklerini oluşturan, Siyasetname türü eserler arasında en önemlilerinden biri olup, Türk Edebiyatı'nın günümüze ulaşan ilk siyasetnamesi olarak bilinmektedir. Siyasetnâme, devlet adamlarına siyaset ilmine ilişkin konularda bilgi vermek ve devlet yönetimi ile ilgili öneriler sunmak gayesi ile yazılan eserdir. Çalışmada Kutadgu Bilig ve Siyasetname'nin Türk Devlet Yönetimine olan katkısı ve devlet yönetimine ilişkin adalet anlayışına yer verilmektedir. Bütün Türk devletleri tarih boyunca, daima adalet kavramına büyük önem vermiştir. Adalet, hükümdarlar tarafından yerine getirilmesi gereken en önemli görevlerinden birisi sayılmıştır. Türk devletlerinde adalet ya hükümdarlar aracılığıyla ya da devlet adamları vasıtasıyla oluşturulmuştur. Çalışmanın amacı, Türk Tarihi açısından oldukça önemli olan Yusuf Has Hâcib ve eseri Kutadgu Bilig ile Nizâmü'l-Mülk ve eseri Siyâsetnâme'de devlet anlayışının ortaya konulmasıdır.
Özet (Çeviri)
Kutadgu Bilig is known as one of the most important works of Turkish State Administration, which is one of the most important works of Turkish State Administration. Siyasetnâme was written in order to give information to statesmen about political science and to give suggestions about state administration. In this study, the contribution of Kutadgu Bilig and Siyasetname to the Turkish State Administration and the understanding of justice about state administration are included. All Turkish states have always given a great importance to the concept of justice throughout history. Justice is regarded as one of the most important tasks to be fulfilled by the sovereigns. In Turkish states, justice has been arranged by either sovereigns or statesmen. The aim of this study is to reveal the understanding of the state in Kutadgu Bilig written by Yusuf Has Hâcib and in Siyasetnâme written by Nizâmü' l-Mülk, which are very important works in terms of Turkish History.