Nietzsche on convalescence
İyileşme üzerine Nietzsche
  1. Tez No: 591848
  2. Yazar: EVREN SOYTOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez Nietzsche'nin iyileşme kavramını incelemeyi amaçlamaktadır. Nietzsche'nin iyileşme kavramının doğru anlaşılması için, onun bütün yazılarında izlerine rastlanabilecek olan geleneksel metafizik eleştirisinin kavranması ve açıklanması gerekmektedir. Tezde, Nietzsche'nin metafizik düşünme şeklini eleştirisi bağlamında, metafiziğin hayatı değilleyen ikilikli yapısı ve bu yapının içindeki zıtlıklar ile Kartezyen özne, Nietzsche'nin hayatı güç istenci olarak kavraması rehberliğinde sorunsallaştırılmaktadır. Sonrasında, Nietzsche'nin iyileşme anlayışı onun fizyolojik düşünme şekli ve insanın güdüler ve bilinçaltı itkiler çokluğu olduğunu vurgulayan soykütüksel çözümlemeleri çerçevesinde incelenmektedir. Son olarak, tez Nietzsche'nin iyileşme kavramı ve unutma arasında, insan merkezli olmayan bir perspektiften daha büyük bir sağlığa işaret eden olası bir bağlantıyı aramaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I will attempt to clarify Nietzsche's notion of convalescence. To grasp his notion of convalescence requires a proper understanding and examination of his critique of traditional metaphysics that permeates his writings. In the context of his critique of metaphysical way of thinking, I will problematize the life-denying dualistic structure of metaphysics with its oppositional components and the Cartesian subject with respect to Nietzsche's notion of life as will to power. Then, I will examine Nietzsche's understanding of convalescence with respect to his physiological way of thinking and with his genealogical analyses that emphasize the human being as a multiplicity of forces and unconscious drives. Finally, I will attempt to make a possible connection between convalescence and forgetting from the inhuman perspective that constitutes a greater health.