Fifteenth-century colonization of the Americas and the process of reconquista: A millenarian perspective
On beşinci yüzyıl kolonileşme süreci ve Ispanyol fetihlerine binyılcılık penceresinden bakış
- Tez No: 591919
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR GÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
1492 yılı, İber Yarımadası'nda ortaya çıkan ve tüm Avrupa ve dünya tarihinin akışını değiştiren birbiriyle bağlantılı üç önemli olaya tanık oldu. Bunlar, Gırnata'nın Hristiyanlar tarafından ele geçirilmesi, Yahudilerin İspanya'dan kovulması ve Amerika'nın keşfiydi. Bu çalışmada, Isabel ve Ferdinand yönetiminde, İspanya'da ve denizaşırı yerlerde yaşanan gelişmeler, tarihi, kültürel ve teolojik boyutlarıyla birlikte analiz edilecektir. Bu çalışma, metin yorumlama ve tarihsel analiz yöntemlerini kullanarak, İspanya'da Isabel ve Ferdinand tarafından tamamlanan İspanyol fetihleri ile Christopher Columbus'un öncülük ettiği coğrafi keşiflerin; eskatolojik beklentilerin ve binyılcılık kehanetlerin önemli rol oynaması nedeniyle din-politika ilişkisinin en önemli örneklerinden birini gösterdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The year 1492 witnessed three related and important events - the fall of Granada, the expulsion of the Jews and the enterprise of the Indies - which originated in the Iberian Peninsula yet altered the course of the European and world history. In this study, the developments in mainland Spain and its overseas territories which were under the rule of Isabel and Ferdinand will be analysed by referring to the historical, cultural and theological dimensions. This study, by using the textual interpretation and historical analysis methods, asserts that the geographical expeditions led by Christopher Columbus and the Reconquista process that was finalized by Isabel and Ferdinand of Spain were momentous examples of the theopolitics in which eschatological expectations and millenarian prophecies played a significant role in Spain's policy-making.