Nedim Divanı'nda mitolojik ve efsanevi unsurlar
Mythological and legendary elements in Nedim Divan
- Tez No: 591963
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM YAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Eski Türk Edebiyatı sadece kalıplaşmış birkaç söylem üzerinde muhkim kalmayıp muhteviyatında fizik, kimya, matematik, geometri, astronomi, coğrafya, tarih, felsefe gibi bilim dalları ile birlikte Doğu, Batı ve Türk mitolojilerini, efsaneleri eriterek bunları estetik bir biçimde ifade etmiştir. 19.yüzyıldaki pozitivist olgu ve modern bilim öncesi, bütün dünya toplumları gibi biz de bir takım meseleleri açıklarken mitolojik ve efsanevi unsurlardan yararlanmışızdır. Bunların beslendiği kaynaklar oldukça çeşitlidir. Gerek Doğu Mitolojisi, gerek Türk mitolojisi, gerek Fars Mitolojisi, gerek Yunan mitolojisi gerekse İslamiyet ve diğer dinler ve bu dinlerin anlatılarının etrafında oluşan efsaneler bu kaynaklardandır. 18. Yüzyıl şairi Nedim'in şiirlerinde de bu unsurları görmekteyiz. Nedim de çoğu zaman memduhunu övmek için mitolojik ve efsanevi şahısları bir kıyas malzemesi olarak kullanmıştır. Bu mukayeseden ise çoğu zaman memduh galip çıkmıştır. Mitolojik ve efsanevi unsurlardan sadece şahıslara telmihte bulunmayıp diğer bazı mitolojik ve efsanevi geçmişe, anlama sahip olan hayvan ve yaratıklardan, ağaçlardan, çiçeklerden, değerli taşlardan, ve bazı nesnelerden şiirine malzeme çıkarmıştır. Çalışmamızda biz de genel anlamıyla bu unsurların bütün rivayetlerini değil de en çok öne çıkan anlatıları verdik. Kimi zaman memduh, kimi zaman sevgili, kimi zaman âşık, kimi zaman da kendi şiiri için benzetme yoluyla kullandığı bu mitolojik ve efsanevi mazmunları, telmihleri barındıran beyitleri değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
Old Turkish Literature not only restrained on a few stereotypes, but also disseminated Eastern, Western and Turkish mythologies, myths and aesthetics with the disciplines such as physics, chemistry, mathematics, geometry, astronomy, geography, history and philosophy. The positivist phenomenon of the 19th century and the pre-modern science, like all societies of the world, have benefited from mythological and legendary elements in explaining a number of issues. The sources they feed are quite diverse. Both Eastern mythology, Turkish mythology, Persian mythology, Greek mythology, Islam and other religions and the legends around these narratives are among these sources. We also see these elements in the poems of 18th century poet Nedim. Nedim often used mythological and legendary people as a comparative material to praise his memduh. Often, this comparison was won by memduh. From mythological and mythical elements, not only to individuals, but also to some other mythological and legendary past, meaning animals and creatures, trees, flowers, precious stones, and some objects has extracted from the poem material. In our study, we have given the most prominent narratives, not all narrations of these elements in general. Sometimes memduh, sometimes lover, sometimes in love, and sometimes by using the metaphor for his own poetry, these mythological and legendary mazmunu, we have evaluated the couplets that contain the remembrance.