Şehîdî Mevlîdi (Bağlamlı dizin ve işlevel sözlüğü)
Şehidi Mevlidi (Context of index and dictionary)
  1. Tez No: 591964
  2. Yazar: SONGÜL KURĞA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR KIYÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1146
Özet
11. ve 19. yüzyıllar arasında Türklerin Anadolu'ya yerleşmesi ve bu coğrafyada uzun süren hâkimiyetleri ile beraber gelişen Klasik edebiyatın günümüze doğru yorumlanarak anlamlandırılıp aktarılması klasik şiir çalışmalarına ciddi katkı sağlamaktadır. Bu sebeple TEBDİZ (Tarih ve Edebiyat Metinleri Bağlamlı Dizini ve İşlevsel Sözlüğü) adıyla klasik şiirin manâ dünyasını ortak bir platformda toplayan elektronik bir sistem geliştirilmiştir. Sisteme 16. yüzyılda yaşadığı tahmin edilen Şehîdî 'nin Hazâ Kitâbı Mevlûd eseri sisteme transkriptli metin olarak yüklenmiş ve kelimeler dönemin özellikleri ve şairin sanat anlayışına bağlı kalınarak anlamlandırılmıştır. Anlamlandırılan kelimeler TEBDİZ bilgisayar altyapısı sayesinde bağlamlı dizin haline getirilmiştir. Ayrıca çalışmamızda Şehîdî 'nin hayatı ve sanatı ile ilgili bilgilere de yer verilmiştir. Çalışmamın büyük çoğunluğunu oluşturan bağlamlı dizin kısmı pek çok edebi unsur barındırmaktadır. İnceleme ve değerlendirme kısmı ise şairin sanatına ve üslubuna dair tespit edilen özgün bilgilerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Between the 12th and 19th centuries, the Turks settled in Anatolia and the long-term domination of the classical literature in this geography with the interpretation and interpretation of the present-day is a significant contribution to the work of classical poetry. For this reason, TEBDİZ (History and Literature Texts Context Index and Functional Dictionary) has developed an electronic system that collects the world of classical poetry in a common platform. The work of Şehîdî venin Hazâ Kitâbı Mevlûd, estimated to have lived in the 16th century, was loaded into the system as transcripted text, and the words were interpreted by adhering to the characteristics of the period and the art of the poet. The meaningful words have been transformed into contextual indexes thanks to TEBDIZ computer infrastructure. In addition, information about Şehîdî ilgilis life and art is included in our study. The part of the contextual index, which constitutes the majority of my work, contains many literary elements. The examination and evaluation part consists of original information about the art and style of the poet.