Sanatta, yeni medya kullanımının kökenine dair bir araştırma ve bir uygulama denemesi
A research on the origin of the use of new media in art and an application experiment
  1. Tez No: 592005
  2. Yazar: MİRAY NUR YENİCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞANSAL ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
İletişim teknolojilerindeki hızlı ilerlemeler yeni iletişim teknolojileri, yeni medya, internet, sosyal medya, dijital sanat gibi pek çok yeni kavramı medya literatürüne sokmuştur. Bu yeni oluşumlar sosyolojik, kültürel, ekonomik ve sanatsal alanda da değişimlere yol açmıştır. Teknoloji ve sanat beraber ilerledikçe yeni akımlar ortaya çıkmış medya ve sanat kelimelerini yan yana getirmiştir. Yeni medya sanatı, gelişimini hala sürdüren ve teknoloji ilerledikçe sürmeye devam edecek olan bir tepe kavramıdır. Altında teknolojiyi, interaktiviteyi içerisine alan pek çok sanat dalına çatı görevi vermektedir. Bu araştırma yeni medya sanatının tarih içerisinde aldığı tanımlamalardan, alt dallarına, dijital sanatla farkına değinmiştir. Yeni medyaoluşumunda sayısal teknolojininve sayısal sanatların ağırlığıyadsınamayacağından bu oluşumların tarihsel gelişiminde önemli yeri olan sanatçı ve oluşumlardan söz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapid advances in communication technologies new communication technologies have introduced many new concepts such as new media, internet, social media and digital arts into the media literature. These new formations have also led to changes in the sociological, cultural, economic and artistic fields. As technology and art progressed together, new trends brought together the words of media and art. The art of new media is a concept of Hill that continues to evolve and continues to grow as technology advances. It serves as a roof for many branches of art, including technology, interactivity under it. This research focused on the definition of New Media Art in history, its sub-branches, and its awareness of digital art. Since the weight of digital technology and digital arts cannot be denied in the formation of new media, artists and formations which are important in the historical development of these formations have been mentioned.