Yoksullukla mücadele politikaları ve mikrofinans yöntemi
The fight against poverty and microfinance method
  1. Tez No: 592004
  2. Yazar: FATMA ADIYAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELDA TEKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Economics, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İnsanlığın en önemli sorunlarından birisi olan yoksulluk günümüzde birçok ülkenin gündemini meşgul etmektedir. Yoksulluk bireylerin sosyal hayata katılmasını ve ekonomik özgürlük kazanmasını engellemesinin yanında, ülkeleri ekonomik olarak da dezaavantajlı bir konumda bırakmaktadır. Yoksul insanların kaynaklara erişim problemi, birçok ulusal ve uluslararası kuruluşun çalışmasıyla azaltılmaya çalışılmaktadır. Ancak yine de günümüzde yoksulluğun etkileri özellikle gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde daha ciddi boyuttadır. Bu yüzden ülkeler yoksullukla mücadele ederek, etkilerini azaltmayı ve ortadan kaldırmayı istemektedirler. Bu kapsamda da birçok farklı yol kullanmakta ve denemektedirler. Özellikle 21. yüzyıldan sonra kullanılan bir araç olan mikrofinans yöntemi de bu amaçla ortaya çıkmış bir araçtır. Mikrofinansın temelinde, yoksul bireylere düşük faizli ve düşük tutarlı kredi sağlama mantığı yatmaktadır. Araştırma kapsamında mikrofinansın yoksullukla mücadelede etkileri araştırılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda, mikrofinansın yoksullukla mücadelede etkili bir yöntem olduğu ancak yoksulluğu ortadan kaldırmada tek başına yeterli olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde de durum benzer şekilde olup, mikrofinans sadece kısa vadede yoksulları ekonomik olarak rahatlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
Poverty, as one of humanity's most significant problem, occupies the agenda of many states in today's world. Besides preventing individuals from involving in social life and gaining economic freedom, poverty leaves the states in an economically disadvantaged position. With the endeavors of many national and international institutions, the attempts to resolve the problem of access to resources that people in poverty experience has been made. Today, however, the effects of poverty can be observed more significantly in undeveloped and developing countries. Therefore, through fighting against poverty, such countries aim to reduce the effects of poverty, and ultimately end poverty. Within this context, such countries refer to many different methods and attempt to employ these methods. Microfinance, which was employed as a tool especially after 21st century, has come forward in order to achieve this goal. Microfinance is based on providing poor individuals with loans in low amounts with low interest. Within the scope of this study, the effects of microfinance approach on fighting against poverty have been investigated. As a result, it is concluded that microfinance is an effective method in terms of fighting against poverty; however, it is by itself not sufficient to end poverty. As is true for the developing countries such as Turkey, microfinance relieves the poor economically only in the short term.