Cevdet Çağla (Hayatı, keman icracılığı, besteciliği)
Cevdet Çağla (His life, violin performance, compositions)
  1. Tez No: 592039
  2. Yazar: HASAN GÖRKEM ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM HAKAN CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Tezin giriş kısmında; müzik analizinden ve niçin bu analize ihtiyaç duyulduğundan bahsedilmiştir.“Kapsam ve Yöntem”başlığı altında çalışmanın içeriği, izlenilen yöntemler ve yapılan incelemeler ele alınmıştır. Birinci bölümde; kemani bestekâr Cevdet Çağla'nın hayatı, musiki eğitimi, çalıştığı kurumlar, icra ortamları, çalışma arkadaşları kaynaklar doğrultusunda ele alınmıştır. Bestekârın üslûbu ve sanatsal tavrı üzerinde etkisi olduğu düşünülen bu konular, eserler incelenmeden önce araştırılmıştır. Cevdet Çağla'nın nasıl bir musiki ortamında sanatını icra ettiği, musiki alanında kimlerden ve nelerden etkilendiği sorgulanmıştır. İkinci bölümde;“Eser Analizleri”başlığı altında Cevdet Çağla'nın TRT Türk Sanat Musikisi Repertuvarı'nda kayıtlı olan elli sekiz adet eseri, yeniden notaya alınarak incelenmiştir. Bu başlık altında, Cevdet Çağla'nın kullandığı makamsal ögeler üzerinde durulmuş, eserlerine yansıttığı nazariyat bilgisinin önemi vurgulanmıştır. Sonuç bölümünde elde edilen veriler ışığında yorumlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Music analysis and why this analysis is needed was mentioned in the introduction part of this thesis. The content of the study, the methods followed and the examinations was mentioned under the title of“Scope and Method”. In the first part of the thesis, the life, musical training, institutions which he worked, performing environments and the colleagues of the violinist and composer Cevdet Çağla is explained. This topics, which are thought to have an impact on composer's genre and his artistic attitude, were researched before the musical works analyzed. What kind of musical environment Cevdet Çağla performed his art and from whom and what he effected on his musical field has been questioned. In the second part of the thesis, Cevdet Çağla's fifty-seven musical work, which are registered at TRT Türk Sanat Musikisi Repertuvarı, has been analyzed by re-notation under the title of“Musical Works Analyzes”. Under this title, modal factors which Cevdet Çağla used were explained and emphasized the importance of his theoretics knowledge reflected on his works. On the“Outcome”section, commentates has been made in the light of these informations which gathered through this thesis.