Yahyalı halı motiflerinin incelenip iç mimari de bezeme unsuru olarak kullanılması
Investigation of yahyali carpet motifes as ornamental components in interior design
- Tez No: 592054
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN DİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, İç Mimari ve Dekorasyon, Crafts, Art History, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halı, Kilim ve Eski Kumaş Desenleri Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Ülkemizin önemli el sanatlarından olan dokuma halıları yöresini ve okuyucusunu anlatan bir dile sahiptir. Motifleri ile okuyucusunun duygusunu, kültürünü, titizliğini, sakinliğini, aceleciliğini vb. birçok duyguyu ve konuyu anlatır. Bu sanat zamanla yerini makine halılarına bırakmakta ve verilen değer azalmaktadır. Üzerindeki motifler yeni tasarım halılardaki desenlerle yer değiştirmekte ve ilgi kaybetmektedir. Bu çalışma ile halı motiflerinin kaybolmaması ve tekrar değerlendirilmesi için iç mekan tasarımlarında bezeme unsuru olarak nasıl kullanabilineceği incelenmektedir. Bezemenin temel öğeleri motif, desen ve çizgilerdir. Öğeler tek başlarına ya da bir kompozisyon içinde kullanılabilir, soyut ya da somut olabilirler. Somut öğeler, insan, hayvan, bitki ya da cansız maddelerin betimlemeleri veya bu tür doğal nesnelerden esinlenerek oluşturulmuş şekillerdir. Soyut öğelerse çoğunlukla geometrik şekillerden oluşan veya özdeşleyim oluşturmayan biçimlerdir. Kültürel mirasımızın önemli bir parçası olan Bezeme sanatı ve el sanatlarından olan halılarının üzerindeki motiflerin günümüz iç mimarisinde yaşatılması amacı ile bu çalışma da Yahyalı halısı üzerindeki motifler incelenip, uygulanarak tasarımlar hazırlanmıştır. Geometrik motifler ve bitkisel motiflerin farklı yüzeylere işlenmesiyle oluşan bu çalışmalar günümüz mimari ve dekorasyon alanlarına, geçmişimize ait kültürel eserlerle harmanlanmış bağlara örnek teşkil edilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Woven carpets, one of the most important handicrafts of our country, have a language describing the region and weaver. Motifs, weaver's emotion, culture, meticulousness, calmness, hastiness and so on. tells many emotions and subjects. This art is replaced by machine carpets over time and the value given decreases. The motifs are replaced by patterns in new design carpets and lose interest. In order to avoid the loss and re-evaluation of these very valuable carpet motifs, this study examines how the motifs can be used as decoration elements in interior designs. The basic elements of decoration are motifs, patterns and lines. The elements may be used alone or in a composition, they may be abstract or concrete. Concrete elements are depictions of human, animal, plant or inanimate substances, or shapes inspired by such natural objects. Abstract elements are mostly geometric shapes or forms that do not identify. In this study, the motifs on Yahyalı carpets were examined and applied in order to keep the motifs on the carpets from the art of ornamentation and handicrafts which are an important part of our cultural heritage. These works, which are formed by embroidering geometric motifs and floral motifs on different surfaces, are intended to serve as an example to the contemporary architecture and decoration areas and the vineyards blended with the cultural works of our past.