CHP parti müfettişleri raporlarına göre Kütahya(1935-1950)
CHP party inspectors according to reports Kütahya(1935-1950)
- Tez No: 592130
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAYAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kütahya, sosyal, kültürel ve ekonomik yönleri bakımından Ege Bölgesinin genel özelliklerini barındırmaktadır. Kütahya'nın yerleşim tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Kurtuluş Savaşının en büyük muharebesi Kütahya'da kazanılmış, Türkiye Cumhuriyetinin temeli Kütahya'da atılmıştır. Ancak Cumhuriyet devrinde Türkiye'de her alanda büyük bir gelişim ve değişim süreci yaşanırken, Kütahya bu gelişimlerden gerektiği kadar istifade edememiştir. Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye'de kurulan ilk siyasi partidir. Ülke çapında yaygın bir örgüt yapısı oluşturan CHP, teşkilatlarının çalışmalarını denetlemek için“Parti Müfettişliği”adıyla bir sistem kurmuştur. Görevlendirdiği parti müfettişleri ile teftiş uygulamaları yapmıştır. Bu çalışmada, Kütahya milletvekilleri ve CHP Kütahya bölgesi parti müfettiş raporlarına göre; Kütahya ilinin siyasi-idari yapısı, halkın sosyal ve ekonomik durumu, CHP'nin Kütahya ilinde örgütlenmesi ve hakla etkileşimi ele alınmaktadır. Ayrıca Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya il ve ilçe teşkilatları, idare heyetleri, üye sayıları, siyasi faaliyetler, partililer arasındaki ilişkiler, Halkevi faaliyetleri, eğitim, sanayi, sağlık, ekonomi vb. alanlardaki sorunları ve getirilen çözüm önerileri üzerinde durulmuştur. 1935-1950 yıllarını kapsayan Kütahya bölgesi müfettiş raporları, Kütahya CHP teşkilatının faaliyetleri başta olmak üzere Kütahya il ve ilçelerinin siyasi, ekonomik, kültürel, sosyal yaşantısına dair önemli bilgiler vermektedir.
Özet (Çeviri)
Kütahya has the general characteristics of Aegean Region in terms of social, cultural and economic aspects. The settlement history of Kütahya goes back to ancient times. War of Independence vested in Kutahya largest battle, laid the foundation of the Republic of Turkey in Kütahya. However, in the Republican era, while there is a great development and change processes in all areas in Turkey, Kütahya has not been able to benefit from this development as needed. Republican People's Party is the first political party established in Turkey. The CHP, which is a widespread organization throughout the country, has established a system called "Party Inspectorate için to supervise the work of its organizations. He carried out inspections with the party inspectors he has appointed. In this study, according to Kütahya deputies and CHP Kütahya region party inspector reports; The political-administrative structure of the province of Kütahya, the social and economic situation of the people, the organization of the CHP in Kütahya and its interaction with the rights are discussed. In addition, the Republican People's Party Kütahya provincial and district organizations, administrative committees, the number of members, political activities, relations between the party, community activities, education, industry, health, economy and so on. problems in the fields and solutions proposed. The inspector reports of the Kütahya region covering the years 1935-1950 provide important information on the political, economic, cultural and social life of Kütahya provinces and districts, especially the activities of the CHP organization of Kütahya