İmar uygulamalarının mülkiyet hakkına etkisi
Impact of zoning practices on property rights
  1. Tez No: 592129
  2. Yazar: İREM TUĞÇE SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ARBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
3194 sayılı İmar Kanunu 18. maddeye göre yapılan imar uygulamaları (parselasyon uygulamaları) ile maliklerinin, rızası olmaksızın, arazi ve arsa üzerinde birtakım düzenlemeler yapılmaktadır. Bu nedenle imar uygulamaları ile mülkiyet hakkına müdahale edilmesi kaçınılmazdır. İşte bu çalışmada aşama aşama başından sonuna kadar imar uygulamaları esnasında, mülkiyet hakkına nasıl müdahale edildiği özel hukuk sınırları içerisinde incelenmiştir. İmar uygulamalarının mülkiyet hakkına müdahalesi hukuka aykırı veya hukuka uygun olabilmektedir. Bu çalışmada müdahalelerin hangi durumda hukuka aykırı olduğu, hangi durumda hukuka uygun olduğu yargı kararları, doktrindeki kabuller ve uygulama gerçekleri nazara alınarak ortaya konulmuştur. Hukuka aykırı müdahaleler bakımından, hukuka aykırılığın nasıl ortadan kaldırılacağı bu çalışmada ele alınmıştır. Ayrıca uygulamada, imar uygulaması ile yapılan müdahale mevzuata uygun olmakla birlikte ortaya çıkan kimi sonuçların mülkiyet hakkının özüne aykırı olması sorunuyla da karşılaşıldığından bu sorunu ortadan kaldıracak çözüm niteliğindeki önerilere de işbu çalışmada yer verilmiştir. Son olarak bu çalışmada, parselasyon uygulamalarının özel hukuktaki mülkiyet uyuşmazlıklarına nasıl yansıdığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the zoning practises (parselling practises) conducted in accordance with the article 18 of the Law on Land Development Planning and Control numbered 3194, certain arrangements are performed on lands and plots without the consent of the owners. Therefore, it is inevitable to intervene in the right of ownership through zoning practises. In this study, how the right of ownership is intervened over the course of zoning practises has been examined, phase by phase throughout, within the scope of the private law limits. The intervention of the zoning practises to the right of ownership might be lawful or unlawful. In this study, it has been put forth in which cases these practises are unlawfully conducted and when lawfully conducted considering the jurisprudence, acknowledgements in the doctrine and the veritas in the practise. In terms of unlawful interventions, how the unlawfullness shall be eliminated is examined under this study. Furthermore, as in the practise, the problem that certain outcomes are against the essence of the right of ownership even though the intervention performed via zoning practise is in compliance with the legislation. Finally, in this study, reflection of zoning practices on property disputes in private law has been examined.