Osmanlı modernleşme sürecinde kadın ve giyim kuşamı
In ottoman modernization process woman and clothing
- Tez No: 592171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tarih, Clothing Industry, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Kadın zarafettir, inceliktir, bedenin silüet bulmuş halidir ve inceliğin her yönüyle zuhur ettiği hayatın içinde bir annedir, çalışandır, emekçidir. Bu nedenle, baktığımız zaman kadınların sosyal hayattaki yeri içerisinde merak konusu olan giyim kuşamı da ayrı bir önem arz etmektedir. Giyim kuşam dediğimiz vakit sadece günlük bir kıyafetin üstümüzdeki hali algılanmamalıdır. Tepeden tırnağa bir kıyafet her daim duruşun, karakterin dışardan görünüşü olarak hayata yansımaktadır. İnsanın, giydiği ayakkabıdan, taktığını aksesuara kadar her şeyin bir estetik olduğu ve bir kişilik olduğu unutulmamalıdır. Bu çalışmada, 19. yüzyılda Tanzimat dönemiyle, Batılılaşma kavramının bir olgu olarak Osmanlı topraklarında görülmeye başlaması, Avrupa modasının ve kültürünün, kadın kıyafetlerinde yeni bir tarzın başlangıcı olması; bu süreçte yaşanan olayların Osmanlı toplumuna yansıyan yönleri anlatılmıştır. Ayrıca kadının her anlamda yeni bir dünya görüşüne açıldığı bu dönemde giyim kuşamdan, kadın dergilerine, çalışma sahasından kendini tanıma sürecine kadar Osmanlı kadını için yeni bir dönemin adımlarının atılmaya başlandığı görülmüş ve modernleşmenin Osmanlı toplumuna yansıyan yönleri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Woman is elegance, grace, the silhouette of the body, and a mother who is inside of the life where gracefulness appears totally, a worker, a proletarian. Therefore, women's clothing which is wondered in their social life is specifically important. When it is said 'clothing', the shape of a casual clothe on us only should not be considered. Clothing cap-a-pie always reflects to the life as appearance of stance and character. It should not be forgotten that from shoes which human wears to the accessory is aesthetic and a personality. In this work, it is explained that with the Tanzimat Period in 19th century, westernization term is seen in Ottoman territory as a fact, Europe fashion and culture was a beginning of a new style in woman clothing, the events which happened during this period and their sides which reflects to Ottoman society. Furthermore, in this period when the woman opened up to a new view worldwide, it has been seen that from clothing to the women's magazines, from working area to the self-knowledge process, the steps for a new period for Ottoman women were started, and the sides of modernization which reflects to the Ottoman has been explained.