Toplumsal yaşamda yalnızlık ve facebook kullanımı: Yabancı uyruklu ve Türk üniversite öğrencileri örneği
Loneliness in social life and the use of facebook: The case of foreign and Turkish universitu students
  1. Tez No: 592213
  2. Yazar: ASLI SEÇKİNLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Geçmişten bugüne yaşanan teknolojik gelişmeler, insan hayatını oldukça etkilemiştir. İnternetin ortaya çıkışıyla beraber insan iletişim, alışveriş gibi birçok hizmetlere daha hızlı ulaşabilmektedir. Ancak bilinçli bir kullanım sağlanamadığı zaman bağımlılıklara, umutsuzluklara, yalnızlıklara yol açmaktadır. Daha sonra sosyal medyanın doğuşu, internet kullanıcılarının oldukça faydalandığı bir platform olmuştur. Sosyal medya uygulamalarından biri olan Facebook, sunduğu farklı imkânlar ile birçok insanın oldukça vakit geçirdiği bir alandır. Oyun, alışveriş, sohbet, yeni kimlik oluşturma vb. gibi özellikleri ile birçok kesime hitap eden Facebook, aşırı kullanıma gidildiğinde insanları ne kadar yalnızlaştırdığı merak konusu olmuştur. Bu çalışmada da 2018-2019 eğitim öğretim döneminde yabancı uyruklu ve Türk üniversite öğrencilerinin Facebook kullanımları ile yalnızlıkları araştırılmaktadır. Facebook kullanan öğrenciler ile kullanmayan öğrenciler arasındaki yalnızlık farkı da araştırmanın diğer bir ayağını oluşturmaktadır. Konya Teknik Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesinde öğrenimini sürdüren 400 öğrenciye yönelik niceliksel alan araştırması ve anket tekniği kullanılmıştır. Çalışmada UCLA Yalnızlık Ölçeği'nden (üçüncü versiyon) yararlanılarak hazırlanan anket yoluyla bazı bulgular elde edilmiştir. Bu bulgulara göre, 242 kişi Facebook kullanırken, 148 kişinin Facebook kullanmadığı sonucuna varılmıştır. Katılımcıların yalnızlık düzeylerindeki artışa bakıldığında ise beraberinde, boş zamanları değerlendirmek için Facebook kullanımını arttırdığı görülmektedir. Ayrıca araştırmaya katılanların yalnız olanların, yalnız olmayanlara göre daha uzun süre Facebook kullandıkları tespit edilmiştir. Katılımcıların yüzde 87,9'u yalnızlık hissi duymazken; yüzde 11.8'i kendini yalnız hissetmektedir.
Özet (Çeviri)
Technological developments from past to present have greatly affected human life. With the emorgence of Internet, people can reach many services more quickly such as communication and shopping. But when conscious use cannot be achieved, it leads to dependence, hopelessnes and loneliness. Then the emergence of social media has become a platform for internet users to benefit greatly. Facebook, which is one of the social media applications, is an area where many people spend a lot of time with the different apportunities it affers. Facebook, which is appealing to many people with its features like games, shopping, chat, creating new identity and so on, has been the wonder subject of how much it has left people alone when it is used excessively. In this study, the loneliness and use of Facebook of foreion national and Turkish students in 2018-2019 academic year are investigated. The difference of loneliness between students using Facebook and students who do not use Facebook is another part of the research. A quantitative field research and questionnaire technique was used for 400 students studying at Konya Tecnical University and Selçuk University. In the study, some findings, it is concluded that 242 people use Facebook while 148 people do not use Facebook. When the increase in the loneliness levels of the participants is abserverd, it is seen that thay increase the we of Facebook to evaluate their leisure time. In addition it was found that those who participated in the study and those who were alone used Facebook for longer periods than those who were not alone. 87,9 percent of the participants did not feel lonely, while 11,8 felt themselves lonely.