Mobilya işletmeleri içi ISO 9000 tabanlı değerlendirme modeli tasarımı ve uygulaması
ISO 9000 based evaluation model design and practice for furniture manufacturer
  1. Tez No: 592257
  2. Yazar: SELİM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE SEDA ERDİNLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Endüstri Makineleri ve İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Orman Endüstrisi Mühendisliği Anabilim Dalı Orman Endüstrisi Makinaları ve İşletme Programı'nda hazırlanmış olan 'Mobilya İşletmeleri İçin ISO 9000 Tabanlı Değerlendirme Modeli Tasarımı ve Uygulaması' adlı bu tez çalışmasında; mobilya fabrikaları için ISO 9001 tabanlı denetleme modeli incelenmiş olup, bir mobilya fabrikası için örnek uygulama yapılmıştır. Tezin birinci bölümünde kalite, standart ve standardizasyon kavramları, ISO Kalite yönetim sistemi ve mobilya fabrikalarının denetlenmesi ile ilgili genel bilgiler yer almaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde, üretim ihracat ve ithalat değerleri incelenerek dünyada ve Türkiye'de mobilya sektörünün mevcut durumu incelenmiş, Türkiye'de mobilya sektörünün rekabet sorunları irdelenmiştir. Üçüncü kısımda mobilya fabrikalarının ISO 9001 tabanlı denetleme sisteminin örnek uygulamasına yer verilmiştir. Yapılan örnek uygulama ve sonuçları tablolar ile birlikte sunulmuştur. Tezin dördüncü bölümünü oluşturan kısım ise tez kapsamında gerçekleştirilen değerlendirme faaliyetinin sonuçlarına yer verilmiştir. Beşinci bölüm olan tartışma ve sonuç ile birlikte bu tezi uygulanabilir alanları, çıkan sonuçlar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis entitled“ISO 9001 Based Evaluatıon Model Desıgn And Practıce For Furnıture Manufacturers”which was prepared in Forest Industry Machinery and Management Program of Istanbul University- Cerrahpaşa Graduate Education Institute Forest Industry Engineering Department; ISO 9001 based inspection model for furniture factories has been examined and a sample application has been made for a furniture factory. In the first part of the thesis, general information about quality, standard and standardization concepts, ISO quality management system and inspection of furniture factories are given. In the second part of the study, examining the world production of export and import values and examined the current state of the furniture sector in Turkey, the competitive problems of the furniture sector in Turkey was discussed. In the third part, the sample application of ISO 9001 based inspection system of furniture factories is given. Sample applications and results are presented with tables. The fourth part of the thesis consists of the results of the evaluation activity carried out within the scope of the thesis. The fifth chapter, which is applicable to this thesis, together with the discussion and conclusions, is examined.